Lyže, hůlky, přezkáče, ale stále častěji také snowboardové prkno jsou nezbytným vybavením žáků i studentů, kteří vyjíždějí na lyžařské kurzy. Základní vybavení není laciná záležitost, a to ještě musejí rodiče zaplatit kurz samotný. „Dcera na hory pojede. Levné to sice není, nechci ji však o to připravit. Mámy, co jsou samy s dítětem, to ale nemají lehké,“ přiznává Iveta Pavlíková ze Slezské Ostravy, jejíž třináctiletá Hanka se právě chystá se svou třídou na lyžařský kurz do Beskyd. Smůlu však má její spolužák Pavel. „Nemáme ani na lyže. Zvažovala jsem, že si je půjčíme, ale i tak se mi to zdá dost peněz,“ tvrdí jeho maminka.

„Víme, že pro řadu rodin mohou být lyžařské kurzy drahé, a proto se je snažíme udělat tak, aby byly co nejdostupnější. Dříve jsme jezdili na týden na Bílou, nyní jsme se rozhodli pro méně obvyklé řešení. Děti vždy ráno vyveze autobus někam na sjezdovku v nejbližším okolí a odpoledne se zase vracíme domů. Rodiče tak ušetří za ubytování a stravu. Kurz je určen sedmákům, doplnili jsme jej však i žáky z dalších tříd,“ říká ředitelka Základní školy v Ostravě-Michálkovicích Barbora Paskonková.

Podle učitelů to jsou především ekonomické důvody, proč rodiče neposílají své děti na lyžařské výcviky se školou. Rodinám však vycházejí vstříc zdravotní pojišťovny, které na takovéto pobyty dětí přispívají, někde mohou získat i příspěvek od zaměstnavatele. Problém by neměl být ani s lyžařským vybavením, které žákům školy půjčí, nebo zajistí z půjčoven. Na týden vyjde zapůjčení zhruba na pět set až sedm set korun.

Klesající zájem o tradiční lyžování se snaží školy nahradit výukou snowboardingu. „Snowboarding máme také, i když k tomu musíme mít zvlášť proškoleného instruktora. Na lyžák jezdí hlavně sedmáci, kurz však musíme doplnit žáky z dalších tříd. Pro mnohé děti je dnes tělocvik a pohyb vůbec nepřítel,“ tvrdí ředitel Základní školy Volgogradská z Ostravy-Zábřehu Jaroslav Giecek. Pětidenní pobyt v chatě Doroťanka na Bílé letos vyšel rodiče na 2600 korun. „Počátkem ledna jsme poprvé v Beskydech pořádali i lyžařskou školičku pro děti z naší mateřské školy, kterou doplnili žáci prvních tříd. Zájem byl velký a rodiče byli nadšeni,“ doplnil.

Problémy zaplnit lyžařský kurz pouze žáky sedmých tříd má i základní škola se sportovním zaměřením v Ostravě-Porubě, i když z trochu jiného důvodu. „Máme sice dvě sedmičky, ale jedna je fotbalová a trenéři to žákům moc nedoporučují,“ tvrdí ředitel Libor Bílek. „Kurzy však nerušíme, zájem mají i žáci z dalších tříd.“

Každoroční lyžařské kurzy organizuje také ZŠ Srbská z Ostravy-Výškovic. „Máme sice jenom jednu sedmičku a ani z té nejedou všichni, ale žáky z ostatních tříd kurz nedoplňujeme. Prostě jich jede méně. Víme, že pro někoho mohou být kurzy drahé, proto se je pokoušíme připravit tak, aby byly co nejdostupnější,“ říká ředitel školy Svatopluk Ambroz. Zdejší žáci si letos mohou vyzkoušet vše – sjezdovky, běžky i snowboard. „Pokud je dobrá zima a sníh leží i ve městě, naši žáci si vyjedou na běžkách i v hodinách tělocviku,“ směje se Ambroz.

Provozovatelé vleků v Beskydech se shodují, že jsou pro ně školní lyžařské kurzy důležitým zdrojem příjmů. V posledních letech jich však rapidně ubývá. „Dříve byly lyžařské výcviky povinné a hory byly plné školáků. Dnes učitelé spojují třídy, aby alespoň jeden lyžák za sezonu udělali,“ říká Zbyněk Žák ze skiareálu Bílá Mezivodí. Tomu odpovídají i ceny. „Školy u nás jezdí už deset let za stejné peníze,“ tvrdí.