„Statutární město Frýdek-Místek pokračuje v jarním úklidu. V těchto dnech provádí zaměstnanci společnosti TS blokové čištění ulic, odstraňují posypový materiál z komunikací a z ploch veřejné zeleně vyhrabávají starou trávu, listí i spadlé větve,“ konstatovala mluvčí frýdecko-místeckého magistrátu Jana Matějíková. „V následujících dnech se navíc budou moci občané města zdarma zbavit objemného odpadu. Odbor životního prostředí a zemědělství, který má v kompetenci nakládání s komunální odpadem, připravil ve spolupráci se společností Frýdecká skládka svoz objemného odpadu, a to formou přistavení velkoobjemových kontejnerů,“ dodala.

Tyto velkoobjemové kontejnery budou postupně přistaveny na 58 svozových místech. „Občané do nich budou moci odložit starý nábytek, jako jsou například židle, skříně, válendy, křesla, matrace a podobně, podlahové krytiny, jako koberce a linolea, ale také nepotřebnou sanitární keramiku – tedy umyvadla či toalety,“ vyjmenovala mluvčí.

Lidé by si ale kontejnery neměli plést se skládkou nebezpečných odpadů: „V žádném případě do těchto kontejnerů nepatří nebezpečný odpad, jako jsou mazací a motorové oleje, olejové filtry, televizory, monitory, počítače, obrazovky, lednice, mražáky, zbytky barev, laků a ředidel, použité obaly od postřiků, autobaterie a monočlánky, prošlé a nepotřebné léky,“ upozornila Jana Matějíková. Tyto nebezpečné odpady je možné odložit ve sběrných dvorech, které jsou rozmístěny pod estakádou na ulici Hlavní, v areálu společnosti Frýdecká skládka na ulici Panské Nové Dvory ve Frýdku, v areálu Collo louky vedle supermarketu Tesco. Nebezpečné odpady je možné odložit také v takzvaných mobilních sběrnách, které zastavují na různých místech města podle harmonogramu.

„Kontejnery na velkoobjemový odpad budou podle harmonogramu na určených místech přistaveny vždy dopoledne uvedeného dne a vyvezeny budou následující den do 11 hodin,“ doplnila informaci mluvčí.

Poprvé se v rámci letošního jarního úklidu kontejnery na velkoobjemový odpad objevily tento týden. Ve čtvrtek 1. dubna, byly přistaveny na ulici I.P. Pavlova, u lávky Nad Mostárnou, za kulturním domem na ulici J. Skupy, u gymnázia na Cihelní ulici a v ulicích Klicperova a Slunečná. Po velikonočních svátcích, v úterý 6. dubna, se objeví u výměníku na ulicích Hálkova a Březinova, na parkovišti na ulici ČSA, na Anenské ulici poblíž čísla vchodu 632, za restaurantem na ulici Zdeňka Štěpánka, u betonových zábran na Bezručově ulici a na ulici K Olešné u čísla 1332. Ve středu 7. dubna pak kontejnery budou umístěny u restaurace Morava na ulici J. Trnky, na parkovišti za 8. základní školou na ulici Dr. Vaculíka, u věžáků na Frýdlantské ulici, naproti zahradnictví v Lysůvkách, poblíž mateřské školy v Zelinkovicích a u pošty a u transformátoru v Chlebovicích. Následovat pak budou další místa. Harmonogram svozu je uveden například na internetových stránkách magistrátu.

„Odpad smí být odkládán pouze do kontejnerů. Jakékoliv odkládání odpadu mimo něj bude považováno za přestupek, za který je možno udělit pokutu až do výše 50 tisíc korun. Konkrétní svozová místa budou kontrolovat strážníci, kteří dohlédnou na dodržování veřejného pořádku,“ upozornila Jana Matějíková. Celý S případnými dotazy se lidé mohou občané obrátit na odbor životního prostředí a zemědělství magistrátu (tel. č. 558 609 561) nebo přímo na Frýdeckou skládku (tel. 558 440 066).