Zaléváte zahrádku jako o život? Můžete ušetřit za placení takzvaného stočného vodárnám. Nezatěžujete totiž tolik kanalizaci. Slevu lze získat i za používání bazénu.

Za vodu, kterou lidé odeberou z vodovodu, ale už ji nevypustí zpět do kanalizace, nemusí platit poplatky za stočné. Úspora přitom není zanedbatelná. Může dosáhnout minimálně 939 korun za rok.

Tato nabídka, kterou umožňuje zákon, je výhodná hlavně pro zahrádkáře, kteří zalévají své záhony či stromy vodou z vodovodu.

„Lidé tuto možnost využívají, například v loňském roce bylo u nás podáno 362 žádostí,“ vyčíslila mluvčí Ostravských vodáren a kanalizací (OVAK) Martina Gavendová.

K získání slevy ale musí lidé splnit několik podmínek, tou zásadní je to, že množství vody neodvedené do kanalizace musí být vyšší než třicet metrů krychlových za rok. To je třicet tisíc litrů vody.

O možnostech slevy na stočném společnost OVAK informuje na svých internetových stránkách, kde jsou také zveřejněny další podmínky.

Jak velkou slevu na stočném mohou lidé dostat? Vynásobí se množství vody, která neodteče do kanalizace (tedy minimálně třicet metrů krychlových) cenou stočného. Při současné ceně stočného 31,31 korun se tak lidem vrátí do peněženky minimálně 939 korun.

Slevu na stočném mohou dostat i lidé, kteří mají septik nebo domovní čistírnu odpadních vod. Málokdo ale také ví, že ji může získat i za používání nekrytého bazénu. Jednoduše řečeno proto, že se voda z bazénu vypařuje.

„V případě žádosti z důvodu využívání nekrytého bazénu je vypočítán podle klimatologických údajů dodaných hydrometeorologickým ústavem odpar, který je následně zahrnut do výpočtu pro snížení stočného,“ upřesnila Gavendová.

Žádost o snížení platby stočného pro tento rok už ale lidé prošvihli. Odevzdává se totiž nejpozději do konce září. Časová rezerva je vyhrazena pro kontrolu odběrných míst. Pro příští rok mohou lidé o slevu požádat hned první pracovní den roku 2012.

K TÉMATU

Nízký tarif neplatí jen v noci

Popřemýšlet a propočítat různé varianty se lidem může vyplatit, i pokud chtějí ušetřit za elektrickou energii.

„Šetřit svoji peněženku mohou lidé výběrem vhodného produktu a distribučních sazeb, která odpovídá potřebám zákazníka a zohledňuje, na co zákazník elektřinu využívá ať již jako zdroj světla, pro provoz běžných spotřebičů nebo k vaření, ohřevu vody či vytápění,“ říká mluvčí společnosti ČEZ pro severní Moravu Alice Lutišanová.

Většina domácnosti sice využívá takzvané jednotarifní sazby, společnost ale nabízí i dvoutarifové, dříve známé pod pojmem noční proud. Vyplatí se těm, kteří například elektřinou i topí. Nízký tarif už neplatí jen v noci, je rozdělen do různých částí dne, a to v každém regionu jinak. Náklady se mohou lidem snížit oproti jednotarifní sazbě i o desítky procent.

„Zákazník může začít šetřit již samotným výběrem elektrospotřebičů i způsobem jejich užívání. Například televizor, DVD nebo audio dokáží v takzvaném pohotovostním režimu také doslova protáčet elektroměry, proto doporučujeme vypínat je úplně,“ dodala mluvčí společnosti ČEZ pro severní Moravu Alice Lutišanová.