Mezi lyžaři od deseti do patnácti let vyhrála Míša Lasotová z Třince-Gutů. Na les slalomových branek potřebovala jen něco málo přes třináct vteřin. „V pohodě,“ komentovala svůj výkon. „Mohlo to být delší,“ pravila.

Vítězka to má na svah kousek

„Podmínky jsou dobré, jenže sníh je už moc mokrý. Není to rychlé, ale na to, že je skoro březen, se to dá,“ řekla Lasotová. Její maminka trochu litovala, že teploty kolem nuly nevydržely alespoň do víkendu. „Máme to kousek a chodíme tady pravidelně. Je škoda, že se tak hodně oteplilo,“ podotkla.

„Podařilo se mi to, je to zábava,“ smála se desetiletá Jana Kulnigová z Řeky. I ona zvládla slalom za „třináct a něco“ a nakonec ve své kategorii skončila hned za Lasotovou. Mezi nejmladšími závodníky všechny pobavil lyžař, který sjel trať za 14,97 sekundy. „Dobrý,“ hodnotil svůj výkon. Na otázku moderátorky, kolik vteřin srazí příští rok, odhadoval: „Myslím si, že tak padesát.“

Závodila i čtyřletá lyžařka

„Počasí je moc pěkné, i když ráno pršelo, doufali jsme, že se to vypraví. Letos jsme tady počtvrté, možná přijedeme ještě příští týden,“ odhadovala dvaatřicetiletá Zuzana Altmannová z Ostravy. Při slalomu fandila své čtyřleté dceři. „Soutěž byla výborná. Dcera byla nejmladší a celkem se umístila dobře,“ chválila malou lyžařku Zuzana Altmannová.

Ranní déšť vylekal Vladislavu Kubíčkovou. „Vypadalo to bídně – a nakonec je to fajn. Viděli jsme to na dvě hodiny, ale nakonec tady asi zůstaneme celý den. Syn má pět let a dneska stojí poprvé na lyžích,“ prohlásila žena ze Stonavy na Karvinsku. Na svahu si povídala s Petrou Křižákovou. I ta měla důvod k radosti. „Syn závodil, i když stál počtvrté na lyžích. Instruktoři jsou fajn,“ zdůraznila.

Návštěvníky večer pobavila i diskotéka. Provozovatel ski areálu Jan Cienciala odhadl, že v sobotu dorazila přibližně stovka lidí. „Dneska to už vypadá lépe, a to hned od rána. Malá sjezdovka je perfektní,“ prohlásil v neděli před polednem.

Sezona nebyla ideální, ale lyžuje se dál

Podle něj je třeba návštěvníkům zpestřit pobyt různými atrakcemi a soutěžemi, protože lidé si na horách nechtějí jen zalyžovat. Jan Cienciala zdůraznil, že ski areál zůstává i nadále v provozu. „Podle předpovědi má ještě mrznout i sněžit, takže uvidíme. Každopádně budeme dál lyžovat,“ řekl a naznačil, že letošní sezona se příliš nevydařila. Zejména proto, že na velké sjezdovce, která patří k nejdelším a neprudším v Beskydech, se jezdilo jen pět dní. „Sněhové podmínky byly mizerné,“ pravil Cienciala.

Loni areál navštívilo asi třicet tisíc lyžařů, podobná čísla se letos nedají očekávat. Parádní zima se podle provozovatele areálu podařila zhruba před pěti lety, kdy se počet návštěvníků vyšplhal dokonce na šedesát až sedmdesát tisíc.

Lyžování v Řece má více než čtyřicetiletou tradici. Sjezdovky kdysi patřily Slávii Havířov, změny, které přinesly vybudování moderního ski areálu, přišly po roce 2002. Cienciala naznačil, že nyní plánuje výstavbu kompletního zasněžování.