Částka, kterou se podařilo získat pro společnosti ADRA, Charita a Podané ruce, je tak nejvyšší v devítileté festivalové historii. Takového výsledku se dosáhlo nejen díky veřejným sbírkám, ale i díky podpoře Nadace OKD, která významně podporuje festival – a zejména pak jeho novou část, ve které vznikají umělecká díla určená pro podporu humanitárních organizací.

Letošní Sweetsen fest, který je diváky i účinkujícími hodnocen jako jeden s nejzdařilejších v historii, se bude pyšnit ještě jedním primátem. Pro podporu charitativních organizací se návštěvníkům a soukromým dárcům podařilo vybrat nejvyšší částku, a to dokonce dvakrát vyšší než loni, celkem 93 515 korun.

V devítileté historii festivalu se tak podařilo získat již téměř čtvrt milionu korun. Zhruba jedna polovina peněz byla vybrána ve veřejných sbírkách, které pořádaly během festivalu organizace ADRA, Charita a Podané ruce. Zbývající polovinu výtěžku doplnily a stále doplňují ještě dary jednotlivců, kteří v rámci charitativní aukce získají obrazy a fotografie významných frýdecko-místeckých umělců. Umělecká díla vznikla bez nároku na honorář na motto „Život má mít hloubku" v rámci projektu „Umělci potřebným" za významné podpory Nadace OKD.

„Sweetsen fest je výjimečný svým zaměřením na Frýdek-Místek, od účinkujících, podporované organizace až po partnery. I přesto, že svým heslem Frýdek-Místek sobě se může jevit jako akce, která má své limity, opak je pravdou. Právě podpora Nadace OKD, která rozšířila program festivalu o výtvarné a fotografické dílny a rozsáhlý dětský program, je důkazem, že Sweetsen fest nemá omezení zejména ve způsobech nacházení nových způsobů podpory charity. Věřím, že spolu s dalšími partnery v čele s městem Frýdek-Místek a Nadací ČEZ se můžeme už dnes těšit na jubilejní 10. ročník," uvedl zakladatel festivalu Petr Korč.

Prostředky vybrané ve veřejných sbírkách 51 515 korun: Podané ruce: 9 648 korun, ADRA Frýdek-Místek: 21 402 korun, Charita Frýdek-Místek 20 465 korun. Prostředky doposud získané dary jednotlivců, které si rozdělí výše uvedené dobročinné společnosti rovným dílem (částka není konečná): 42 000,– korun.

Posledních pět uměleckých děl, které doposud nezískal žádný ze soukromých dárců, jsou i nadále vystaveny ve frýdeckém Antikvariátě Pod Svícnem, kde si je případní zájemci mohou nejenom prohlédnout, ale i zarezervovat a nabídnout konkrétní částku, kterou jsou ochotni oproti jejich získání věnovat společnostem ADRA, Charita a Podané ruce.

Tak jako při veřejných sbírkách, které si organizují přímo jednotlivé organizace, i tyto peníze jdou bez zásahu pořadatelů přímo k příjemcům. 10. jubilejní ročník největšího frýdecko-místeckého festivalu proběhne ve Frýdku-Místku od 27. do 30. června 2013. Vstup je již tradičně zdarma.