Přibývá ale i těch, které tábory vůbec nelákají. Na pár týdnů do přírody jezdí stále méně dětí.

„Kapacita našeho tábora se každý rok o něco snižuje. Když jsem na ně před šesti lety začala jezdit, mívali jsme tehdy tak padesát dětí. Letos jich máme jen šestatřicet,“ popsala trend posledních let oddílová vedoucí na táboře ve Pstruží Adéla Plačková.

Podle ní za to může hlavně jiný životní styl. „Děti už nejsou k táboření vedené. O prázdninách sedí doma u počítače a ani je nenapadne, že by si měly jet hrát na čtrnáct dní někam do přírody, kde by nemohly být on-line,“ uvedla Plačková.

Dodala, že na tábory dnes jezdí hlavně skauti, kteří jsou na ně zvyklí už odmalička.

„Když je vám čtrnáct a nikdy jste na žádném táboře nebyli, ani vás nenapadne, že byste na nějaký měli jet,“ pokrčila rameny třiadvacetiletá oddílová vedoucí.

Příprava programu zabere minimálně měsíc, dva

Příprava programu jí přitom zabere stejnou dobu, ať už ho chystá pro dvacet, nebo pro padesát dětí. „Většinou nad tím strávím minimálně měsíc dva,“ přiznala Plačková.

Každoročně vymýšlí téma celého tábora a tomu pak přizpůsobuje všechny hry a další zábavu. Letos je ve Pstruží na necelé dva týdny Ztracený svět. Radost dokáže mladé ženě zkazit především špatné počasí.

„Každý vedoucí počítá s tím, že bude teplo a děti budou moci být venku. Jenže když pak přijedete na místo a devět ze třinácti dnů proprší, můžete program začít vymýšlet znovu,“ povzdechla si Plačková. Snaží se proto využít každé nedeštivé chvilky. Nechce, aby byly děti pořád v budově. „Nakonec to stejně nevydržíte a pošlete děti v pláštěnkách ven, aby se alespoň jednou proběhly,“ usmála se.

Že se jí daří děti zabavit v jakémkoliv počasí, potvrzuje i Tereza Jíchová, která na tábor přijela s mladším bratrem. „Líbí se mi tady všechno. Skvělá byla hlavně večerní hra, kdy jsme poslepu prolézali překážkovou dráhou a malovali si prstem obrázky na záda,“ řekla jedenáctiletá dívka.

Na tábor se už pomalu začínají připravovat i strážníci frýdecko-místecké městské policie ve spolupráci s oddělením sociálního poradenství pro mládež.

Policejní tábor je zaplněn do posledního místa

„Bude se jednat o sedmidenní motivačně vzdělávací letní tábor v Beskydech pro děti ze sociálně slabších rodin. Byl o něj velký zájem, máme jej zaplněn do posledního místa,“ upřesnil ředitel Městské policie ve Frýdku-Místku Milan Sněhota.

„S sebou budeme brát čtyřiadvacet dětí, které vybíral sociální odbor. O dozor se bude starat šest vedoucích, mezi nimiž budou i strážníci,“ prozradila už před časem manažerka prevence Městské policie ve Frýdku-Místku Lenka Biolková, která se zatím nechtěla moc vyjadřovat k samotnému programu.

„Chceme, aby byl pro děti překvapením. Proto jen v bodech zmíním, že se mohou těšit na výlety, hasiče a koně,“ sdělila Lenka Biolková, která na táboře bude plnit roli zdravotníka.

„Ještě bych chtěla zdůraznit, že na tábor, na který jsme dostali dotaci, nejedou jen romské děti, těch tam bude tak čtyři,“ dodala Biolková s tím, že v loňském roce byli ubytování v horském hotelu v Čeladné.

ANKETA: Co se vám na táboře ve Pstruží nejvíce líbí?

Luboš Koťuha, 9 let, Havířov:
Jak běháme a hrajeme hry. Vzali jsme si třeba papírek, špejle a běhali jsme. Každý dostal číslo, já měl 8. Když jsem potkal vyšší číslo, vzalo mi život a musel jsem mu dát špejli. U nižšího to bylo naopak.

Vojtěch Trochta, 11 let, Havířov:
Mám tady hodně kamarádů. Jsou tu i dobří vedoucí. Štve mě ale, že máme málo osobního volna. Spočítal jsem si, že jsou to tak tři hodiny denně. Chtěl bych víc.

Daniel Jícha, 7 let, Havířov:
Hlavně to, jak soutěžíme. Večer jsme šli poslepu po překážkové dráze. Letos jsem tu poprvé, přijel jsem se starší sestrou a kamarádem Vojtou. Po mamce se mi stýská jenom trochu.

Simona Antoszyková, 11 let, Orlová:
Líbí se mi, že pro nás vedoucí vymýšlejí hry, věnují se nám a starají se o nás. Taky se tady výborně vaří. Je tady spousta dětí a krásné nové ubytování. Na táboře jsem byla už loni a chci přijet i příští rok.

Alexandr Bílek, 11 let, Albrechtice:
Na táboře je všechno skvělé – jídlo, hry, vedoucí, kamarádi. Pro skvělé holky jsou tady taky skvělí kluci. Po rodičích se mi nestýská. Tábor je tak super, že na to vůbec nemám čas.

ZUZANA MORAVCOVÁ
MARTIN ŠRUBAŘ