Když napadne sníh, vozíčkářům nastávají komplikace.

„Místa, kam se jinak normálně dostanete, jsou najednou pod sněhem," řekl Deníku vozíčkář Radim Kozlovský z Třince s tím, že sníh se sice uklízí, ale jen na určitých místech, a když sněhu přibývá, je to horší a horší. „Najednou se vlastně nemůžete vůbec pohybovat," dodal Radim Kozlovský. „Nejlepším řešením je jízda v autě, pokud ho máte k dispozici," vysvětlil.

Když sněží, mají to prostě vozíčkáři těžké. „Stačí opravdu malá vrstva a pohyb na vozíku je obtížný. Navíc, když je zima, tak ještě na vozíku mrznete, protože vozík má kovovou konstrukci a neustále se jí dotýkáte," vysvětlil Radim Kozlovský, podle kterého jsou vozíčkáři vyhledávaná nákupní centra, kde mají podzemní garáže.

„Zaparkujete auto a vlastně žádné sněhové bariéry nemusíte zdolávat. To je pro nás ohromná výhoda," doplnil vozíčkář, který prozradil i další úskalí.

„Když už do města vyjedete s vozíkem, můžete mít problém s přejetím z jedné strany silnice na druhou. Cesta i chodník jsou třeba odhrnuté, ale nájezdy ze silnice na chodník pokrývá sněhová bariéra, jak po silnici projel pluh. Přes tuto bariéru nemáte šanci se dostat. Úklid těchto míst je hodně špatný," řekl Radim Kozlovský, jenž si všiml i dalšího nešvaru.

„Když je na parkovištích hodně sněhu, tak jej údržba většinou nahrnuje na místa pro vozíčkáře. Protože naše stání je na kraji. Tohle je takový můj poznatek," vysvětlil Radim Kozlovský. „Abyste se jako vozíčkář v zimě někde dostal, tak je nejlepší mít auto čtyřkolku. To se dostanete všude, a když už není zbytí, tak třeba i k bankomatu," doplnil vozíčkář, který ale na zimním počasí našel i pozitiva.

„Kdo z vozíčkářů rád sportuje, tak přibudou další možnosti, jak trávit volný čas. Jedná se například o lyžování, což není pro všechny vozíčkáře, ale jen pro ty otrlé. Já jsem jeden z těchto sportovců, takže se těším. I když si musím vytipovat lokality, kam se dostanu," vysvětlil Radim Kozlovský.

Ten byl na paralympiádě v Turíně historicky prvním Čechem, který reprezentoval Českou republiku v kategorii sedících lyžařů. V obřím slalomu zajel 13. místo.