„Co je podstatné, ty částky, které se četly nahlas, byly nižší, než vyplývá z tendrové dokumentace. Firmy mají o zisk zakázky eminentní zájem,“ řekla ve čtvrtek redakci třinecká starostka Věra Palkovská s tím, že na jednotlivé úseky se hlásí zhruba stejný počet uchazečů. Dodala, že s ohledem na co největší transparentnost soutěže byl pořízen i videozáznam.

Podle harmonogramu měl být výsledek soutěže znám už 17. června, to se však nestalo. „Výběr ještě probíhá,“ uvedla starostka. Bližší podrobnosti podle ní nelze zveřejnit, protože „všichni podepsali mlčenlivost“.

Hospodářská krize tak zřejmě sníží celkovou cenu staveb. „Krize se naopak negativně projevila při výběru finančního partnera,“ uvedla Palkovská a zopakovala, že finanční ústavy jsou velmi opatrné. „Běží však jednací řízení a banky mají zájem,“ doplnila.

Podpis smlouvy se zhotoviteli se plánoval k 1. červenci, tento termín je ale nereálný. Zároveň je jisté, že vzhledem k dodržení zákonných lhůt se zastupitelé budou muset sejít nejen 25. června, ale i ve druhé polovině července. „Zastupitelstvo schvaluje všechny smlouvy,“ vysvětlila Palkovská.

V projektu revitalizace platí zásada „každý za své“. S finančním modelem musí souhlasit všech osm obcí, jinak projekt končí. Podle Palkovské je rovněž vyloučeno, aby nějaký člen Slezského vodohospodářského svazku převzal riziko a závazky za ostatní.