Na letišti v Místku–Bahně byly o víkendu k vidění modely dvouplošníků. Za město se sjely desítky nadšenců z modelářských klubů z České republiky, Polska a Slovenska, ukázky rádiem řízených modelů přilákaly řadu malých i velkých diváků. „Líbila se mi letadlová bitva,“ prozradil sedmiletý Šimon Kunz z Frýdku-Místku. „Ta byla úžasná,“ doplnila jeho maminka.

Podle ní chce být Šimon jednou skutečným modelářem. „Lepí si doma malé modely, které mají deset, patnáct centimetrů,“ poznamenala. „Zaujaly mě ty největší historické modely. Jsou propracované,“ obdivoval provozuschopné exponáty třináctiletý Vladan Wiej z Frýdlantu nad Ostravicí, jenž letiště obcházel s metylovickým kamarádem Vítkem Mačejovským.

Své umění divákům předvedl například 72letý Jiří Banaš ze Staříče. „Modelařím od svých dvanácti let - a toto je jediný model, který jsem nedělal,“ uvedl. „Neměl jsem éro. Kamarád říkal, že má jeden starý model ve sklepě, takže jsem ho vzal, oprášil a zprovoznil,“ poznamenal Banaš s tím, že před časem se mu v Mladé Boleslavi „podařila totální havárie“, za kterou však bylo jednoznačně technické selhání.

Banaš, jenž byl hned jedenáct let v širším reprezentačním výběru, nyní pracuje na přesné maketě ruského bombardovacího letounu ze začátku druhé světové války. „Jsem trošku omezený velikostí dílny. Model má rozpětí tři metry deset, větší dělat nemůžu,“ prohlásil. Model bude mít pro laika řadu těžko představitelných detailů – miniaturní nápisy v azbuce, pilot bude mít nohy na pedálech, u pasu zbraň a v kabině mapu, stroj ponese i pět malých bomb, které za letu odhodí.

Banaš si myslí, že model stihne dokončit do začátku srpna, kdy se v Místku koná devátý ročník sletu obřích letadel s minimálně dvoumetrovým rozpětím křídel. „Ztratil jsem tři měsíce, ale doufám, že jo,“ řekl.

Na akci s názvem III. pobeskydské dvojplošníky se přijel podívat i jednatřicetiletý Tomáš Jaroš z Ostravy. „Já lepím modely, které nelétají. Možná, že můžou, ale jen jednou,“ smál se Jaroš, který vše sledoval s manželkou a kamarády. „Máme chatu v Kozlovicích, odkud vidíme letadla vzlétat, ale tady na letišti jsme poprvé. Vypadá to tu pěkně, já jsem hrozně překvapený,“ konstatoval Tomáš Jaroš.