Osmý ročník setkání obřích modelů, který probíhá o tomto víkendu na letišti v Místku–Bahně se do historie zapsal jako rekordní. „Účastní se ho dosud nejvíce pilotů v historii a největší je také co do velikosti letadel,“ konstatoval organizátor setkání Petr Řehák z Pobeskydského aviatického klubu.

Na letošní Setkání obřích modelů se sjelo 65 pilotů, kteří s sebou přivezli 70 strojů. Největším modelem je Dauntles pilota Zdeňka Sládka z Pobeskydského aviatického klubu s rozpětím křídel 4,17 metru a motorem o objemu 420 kubických centimetrů. Vrcholem setkání pak jsou ukázky modelářské akrobacie trojnádobného mistra Evropy v kategorii dospělých Daniela Hrachovce ze Zubří, který předvádí svůj model Katana 39% s rozpětím křídel tři metry, o váze 18 kilogramů a motorem o objemu 150 kuických centimetrů. Neuvěřitelnou rychlostí zaujme i maketa vojenského stíhacího letounu L39 Albatros poháněná turbínou pilota Radka Suka. Tento nádherný model dokáže dosáhnout rychlosti až 350 kilometrů v hodině.

Kromě těchto i mnoha dalších krásných modelů mohou diváci vidět také imitace vzdušných soubojů z první světové války, které předvádí skupina Great war flying circus. Zážitek z bitvy podtrhují pyrotechnické efekty, hudba i mluvený komentář.

„Přijeli jsme se na toto setkání podívat poprvé a jsme nadšeni,“ pověděli Eva Grumlíková a Petr Venglář z Ostravy. „Akrobacie je skvělá, modely krásné a organizace perfektní,“ pochválila Barbora Slaninová ze Staříče. „Nejhezčí byla stíhačka,“ dodal její malý syn Radek.