Obce se vyvěšením tibetské vlajky symbolicky připojují k celosvětové kampani Vlajka pro Tibet na výraz solidarity s tibetským lidem a nesouhlasu s dlouhodobým porušováním lidských práv v této zemi pod čínskou nadvládou. Mezi obcemi, které tibetskou vlajku vyvěšují, nechybí ani Frýdek-Místek, Třinec nebo Jablunkov. Ke kampani se naopak nepřipojuje například Frýdlant nad Ostravicí nebo Brušperk.

„Frýdek-Místek se do celosvětové kampaně na podporu občanských práv Tibeťanů zapojuje každoročně. Celosvětová kampaň Vlajka pro Tibet vznikla v polovině 90. let v západní Evropě. Chtěla poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu. Česká republika se ke kampani připojuje pravidelně již 14. rokem. Vloni ji podpořilo hodně přes tři sta českých měst, obcí, městských částí nebo krajů včetně Frýdku-Místku,“ uvedla mluvčí frýdecko-místeckého magistrátu Jana Matějíková.

O vyvěšení tibetské vlajky rozhoduje každé město samostatně a oproti Frýdku-Místku, Třinci nebo Jablunkovu se například Frýdlant nad Ostravicí k akci nepřipojuje. Rada města sice, stejně jako každým rokem, i letos navrhovala, aby město tibetskou vlajku vyvěsilo, zastupitelé s tím ale nesouhlasili. „Zastupitelstvo se každým rokem o možnosti připojení ke kampani Vlajka pro Tibet znovu zabývá. Ani v předchozích letech a ani letos však vyvěšení tibetské vlajky neschválilo,“ konstatoval starosta Frýdlantu nad Ostravicí Jiří Mořkovský (ODS). Rozhodnutí zastupitelstva nekomentoval.

Ke kampani se nepřipojilo ani město Brušperk. „Tibetskou vlajku nevyvěšujeme, nevyvěšovali jsme ji nikdy dříve a nemáme v úmyslu ji vyvěšovat ani v budoucnu. Tibetskou vlajku dokonce ani nevlastníme. Máme jiné starosti, než se starat o Tibet,“ konstatoval starosta Brušperku Ivan Krupník (KSČM).

Nad radnicí v Jablunkově se oproti tomu tibetská vlajka objeví už poosmé. „My ji samozřejmě vyvěsíme, stejně jako každým rokem,“ shrnul krátce tajemník úřadu Stanislav Loskot. „Schvaluje to rada,“ dodal. Vedoucí odboru školství a kultury Terezie Müllerová si vzpomněla, od kdy v Jablunkově vlajku vyvěšují: „Stoprocentně od roku 2003, to jsme ji objednávali a kupovali. Předtím určitě ne,“ uvedla.

K mezinárodní kampani Vlajka pro Tibet se tradičně připojí i Třinec. Ve městě navíc právě ve středu 10. března připraví setkání s Jigme Tenzinem, rodilým Tibeťanem a bývalým buddhistickým mnichem, který momentálně žije v Ostravě. Akce s názvem Tibet v exilu se koná v „Čajovně v Pohodě“ od 16.30 hodin.

Symbolika na pestré tibetské vlajce připomíná historii, duchovno, přírodu, radost i etiku. Ve středu vlajky se nachází bílá zasněžená hora, která symbolizuje Tibet. Přes tmavě modré nebe nad bílou horou se rozprostírá šest červených pásů, které zastupují šest původních kmenů, které žily na území dnešního Tibetu a jsou považovány za předky Tibeťanů. Kombinace šesti červených pásů a šesti modrých pásů nebe symbolizuje nepřetržitou ochranu duchovních nauk a světského života. Nad vrcholkem hory je slunce s paprsky svítícími do všech směrů, které symbolizuje radost ze svobody, duchovní a materiální štěstí a blahobyt všech bytostí žijících v Tibetu. Vpředu na svahu hory stojí pár sněžných lvů s plápolající hřívou. Ti představují sjednocení duchovního a světského života. Zářící tříbarevný drahokam, který drží sněžní lvi, představuje tři buddhistické klenoty – Buddhu, Dharmu a Sanghu. Červenomodrý drahokam ležící u nohou lvů symbolizuje správné etické chování, které je založeno na deseti buddhistických ctnostech a šestnácti způsobech lidského chování. Žlutý lem na obvodu vlajky představuje čisté zlato jako symbol Buddhova učení zářící do všech světových stran a všech dob.

JANA RUMIANOVÁ
MAREK CHOLEWA