V objektu, který je majetkem města, začal od 1. dubna letošního roku provozovat svou živnost Michael S., a to pod hlavičkou firmy Slezské nájmy s. r. o.

Tuto společnost údajně odkoupil letos v březnu, v obchodním rejstříku však do včerejšího dne nefiguroval. Jisté je jen to, že z důvodu neuhrazených faktur za nájemné mu město vypovědělo k 31. květnu smlouvu.

Dluh podnikatele překročil částku jeden milion korun. Provozovatel ale objekt k uvedenému datu městu nepředal a dále ho užíval bez právního důvodu. Přechodné bydliště v něm měli v té době nejen čeští a zahraniční brigádníci, ale i lidé pobírající dávku pomoci v hmotné nouzi a rodiny s dětmi.

„Na ubytovně nám odmontovali záchody a přistavili cisternu s pitnou vodou,“ řekla redakci jedna z nájemkyň, která nechtěla být jmenována. Dále uvedla, že se sice začaly šířit nějaké zprávy o ukončení nájmu, ale podnikatel neuznal za vhodné to nikomu sdělit.

„Vůbec nic nám neřekl. Naopak sliboval nové smlouvy, vybral zálohy na červen a od některých i na červenec. Pak se 26. června na dveřích objevila vývěska, že se do čtyř dnů musíme vystěhovat,“ dodala ubytovaná s tím, že její kamarádka tak zůstala bez domova, a kde skončili ostatní, to neví.

Na frýdecko-místeckém magistrátu se Deník dozvěděl, že odbor správy obecního majetku všechny nájemníky od počátku června několikrát informoval, a to i formou letáčků distribuovaných přímo na pokoje, o tom, že nájemce využívá objekt neoprávněně a že jeho klienti musí objekt opustit.

„Všem, kterým vznikl problém s bydlením po ukončení fungování ubytovny, poskytl obor sociální péče sociální poradenství s nabídkou náhradního ubytování ve městě a nejbližším okolí. Mezi postiženými bylo také přibližně třicet občanů pobírajících dávku pomoci v hmotné nouzi, tedy doplatek na bydlení,“ upřesnila tisková mluvčí Jana Matějíková.

Téměř polovina z nich využila informací města a přestěhovala se do jiných ubytoven, přičemž doplatek na bydlení je jim i nadále poskytován. O dalším osudu budovy v areálu bývalých kasáren ještě není stoprocentně rozhodnuto. Nyní se v jedné části objektu provádějí opravy odpadního potrubí a město zvažuje, že objekt opět pronajme za účelem provozování ubytovny. Nepoctivý podnikatel Michael S. bude muset své činy vysvětlovat soudu, neboť magistrát již podal žaloby.