„Bydlím ve Frýdku-Místku, kde RPG svou bytovou správu zrušilo. Ohledně bytových záležitostí musím jezdit až do Ostravy-Poruby, což je zhruba 35 kilometrů tam a 35 zpátky. Odpoledne po práci to sotva stíhám a stalo se mi, že jsem při první návštěvě nic nevyřídil,“ uvedl jeden z frýdecko-místeckých nájemníků. „Připadá mi to nesmyslné, dojíždět tak daleko, navíc Ostravu vůbec neznám,“ dodal.

Podobnou zkušenost má i nájemník z Orlové. „Vím, že Karviná není daleko, ale mj. i proto, že nemám auto, mi návštěva klientského centra zabere spoustu času,“ svěřil se orlovský nájemník bytu RPG.

Společnost RPG provozuje čtyři klientská centra v Karviné, Havířově, Ostravě a Ostravě-Porubě a podle mluvčího společnosti Petra Handla jsou logicky umístěna tam, kde firma spravuje nejvíce bytů.

„Klientská centra jsou umístěna v lokalitách, kde je největší koncentrace našeho bytového fondu a tomu odpovídají i spádové oblasti, která tato klientská centra obsluhují. Proto v některých větších městech, jako je například Frýdek-Místek nebo Opava klientská centra nejsou. Tam je počet bytů relativně malý,“ uvedl Handl.

Přesto tvrdí, že firma chce lidem ušetřit čas a energii. „Zavedli jsme pro nájemníky kromě klientských center také e-mailovou adresu a zákaznickou linku. Havarijní stavy pak mohou hlásit non stop na havarijní linku,“ vysvětlil Handl. Podle něj se dá zjednodušeně říci, že osobní návštěva klientského centra je nutná pouze tehdy, potřebuje-li nájemník vyřídit něco, k čemu je zapotřebí ověřit jeho totožnost.

„To je hezké, ovšem poslala už sedm e-mailů ohledně závady odpadu v kuchyňském dřezu a stále se nic neděje. Poslané zprávy vám klidně doložím,“ tvrdí jedna z ostravských nájemnic.

Ne právě dobré zkušenosti prý mají nájemníci bytů RPG i se zákaznickou linkou. „Na telefonní linku klientského centra nemá smysl volat, je stále obsazená,“ tvrdí jeden z orlovských nájemníků. Mluvčí RPG to vysvětluje tím, že operátoři jsou permanentně v provozu, jelikož linka obsluhuje stále více klientů. „Zatímco loni v prosinci se jednalo o 1 836 telefonátů, v lednu to už bylo 3 080 a v únoru 3 827,“ upřesnil Handl.

Nevyloučil, že se klient nemusí dovolat operátorovi hned na poprvé. „Na tuto situaci jsme však už reagovali zvýšením kapacity operátorů na zákaznické lince,“ uvedl mluvčí RPG.