Pohnutky současných nájemníků jsou všeobecné známé: majitel bývalých bytů Třineckých železáren, později Bytů Třinec, kterým je nyní společnost CPI Byty, se o byty nestará, neinvestuje do nich a lidé podle svých slov žijí v bytech, kam skrze netěsnící okna fouká, zatéká do střech, balkony jsou v havarijním stavu a podobně.

Více k tématu si přečtěte v souvisejících článcích

„Vím už o mnoha podobných případech, kdy se nájemníci rozhodli obstarat si vlastní bydlení, ať už byt, nebo domek. Rozumím jim. Pokud mají platit obrovské sumy za nájem a přitom bydlet v zastaralém bytě, do kterého přes okna fouká nebo dokonce zatéká, tak si raději vezmou hypotéku a koupí si vlastní byt, nebo postaví domek. Zejména ti mladší to takto řeší. Ale nejen oni,“ říká René Samel z Občanského sdružení Byty Třinec (OSBT), které hájí zájmy a práva nájemníků.

Květoslava Flídrová bydlí v nájemním bytě CPI na českotěšínském sídlišti Svibice 23 let. Poté, co majitel domů a bytů na podzim oznámil, že chce od nového roku zvýšit nájemné, váhali s manželem jen chvíli. „Platit za tu hrůzu, do které roky majitel neinvestoval, za dva roky až téměř sto korun za metr? To ne,“ usnesla se rodinná rada Flídrových a rozhodnutí koupit vlastní byt bylo na světě.

Pořídili si třípokojový byt v řadovém domku na okraji sídliště. „Dokončujeme jeho úpravy a zařizování. Počítám, že tak někdy v lednu, v únoru bychom se mohli přestěhovat. Docela se těším,“ říká Flídrová. Čeho rozhodně nelituje, jsou problémy, které za ty roky zažila v bytě, který opouští. „Dům je zanedbaný, okna, střecha, balony, no hrůza. Abychom aspoň trochu žili kulturně, sami jsme si v bytě předělali koupelnu a podlahy. Všichni nájemníci se pak skládali na člověka, který nám tu dělal drobné opravy nebo na výmalbu společných prostor,“ líčí Flídrová.

V jejich malém činžáku je 16 bytů a deset prý už je nebo brzy bude volných. „Poté, co nám oznámili zvýšení nájmů, se to dalo do pohybu. Ti, kdo vydělávají, to ještě nějak zvládnou, ale důchodců je mi líto. Ti při současných důchodech nemají moc na výběr. Moc to neřeší a jsou rádi, že aspoň mají kde bydlet,“ tvrdí žena.

Opravy platili ze svého. Zpět nedostanou nic

A podobných lidských příběhů jsou v Českém Těšíně a Třinci desítky. Podobné pohnutky donutily pana Martina (celé jméno si nepřál zveřejnit – pozn. red)), zaměstnance Třineckých železáren, odstěhovat se po 58 letech strávených v podnikovém bytě do vlastního.

„Zadlužil jsem se, ale nelituju. Než platit ty horentní sumy a bydlet v bytě, který nevytopím, kam mi zatéká…. Už toho fakt bylo dost,“ říká pan Martin. Stejně jako paní Květoslava, i on opustí byt, aniž se zhodnotí peníze, které za ty roky investoval do zvelebení bytu z vlastní kapsy. „V bytě je nová koupelna, toaleta, nové podlahy,“ říká. Nejvíc ho prý mrzí, jak se firma s takovým jménem a tradicí jako jsou Třinecké železárny, ke svým zaměstnancům zachovala, když před lety prodala své podnikové byty.

Třinec: odliv nájemníků není masový, ale prý jich bude hodně

Předseda sdružení OSBT Roman Bujok žije v Třinci. A říká, že v tomto městě se z bytů CPI odstěhují desítky lidí. „Začali zvažovat různé možnosti bydlení. Není to masové, ale řekl bych, že je jich hodně, vzhledem k těm počtům je to nebývalé,“ řekl redakci. „Ale to, co se děje, je přirozené a logické. Oni to analyzují, přemýšlejí o tom, že v nějakém časovém horizontu je vlastní bydlení levnější než nájmy,“ prohlásil. Nájemné v třineckých bytech CPI se zvýší asi na dvojnásobek. Bujok říká, že část lidí si bere hypotéku, jiní kupují družstevní byt, plánují různé rekonstrukce, případně bydlení u rodičů. „Jsou i takové hlasy, že se budou předělávat chatky v osadách. To je už dost na hraně, ale kombinují i takhle.“

Další nájemníci podle Bujoka stěhování zvažují, ale vyčkají až na první polovinu příštího roku. „Nevědí, jak to bude se soudy,“ řekl s odkazem na spory o určení nájemného, které se začnou projednávat zřejmě už v lednu.

TOMÁŠ JANUSZEK
MAREK CHOLEWA