Obyvatele šestnáctipodlažního bytového domu poblíž křižovatky U Rady trápí problém, který se zvýraznil hlavně v parných letních dnech. Od poloviny dubna se kvůli stavebním pracím nemůžou dostat na balkon a kvůli bezpečnosti ani otevřít jeho dveře. „Vzali nám kliky, žijeme bez balkonu. Je to velká story, hrůza," mávla rukou jedna z nájemnic.

Kdyby šlo vše podle plánu, stavbaři by už skončili a život v městských bytech by se vrátil do starých kolejí. Jenže firma, která zakázku na opravu šedesáti balkonů získala, práce nezvládala.

„Zakázku získala v zadávacím řízení firma, která nabídla nejnižší cenu. Bourací práce provedla dobře, jakmile ale začala s pokládkou nové dlažby a montáží nových konstrukcí, nastaly komplikace. Balkony jsou atypické, každý má jiný rozměr, což vyžaduje vyhotovení kovové konstrukce na míru. To se ale nestalo," poznamenal náměstek primátora Jiří Kajzar.

Práce dokončí nový zhotovitel

Magistrát se kvůli špatně odvedené práci firmy nakonec rozhodl odstoupit od smlouvy, musel tak vybrat nového zhotovitele. Zároveň před nedávnem oznámil, že podnikne vůči firmě, která nesplnila předmět smlouvy a nedodržela ani dohodnutý termín, potřebné právní kroky.

Minulý týden podepsalo město smlouvu s jinou firmou, která už se pustila do stavebních prací. Stavbaři by měli být podle smlouvy hotovi do 21. listopadu, náklady se vyšplhají na skoro dva miliony korun.

Stavební práce zahrnují odstranění stávajících nášlapných vrstev, demontáž konstrukce zábradlí včetně dělících stěn a stříšek v posledním patře, opravu čel balkonů, sanaci podlah a instalaci zábradlí, dělících stěn a nových stříšek.