OSBT se od loňska snaží "tlačit" na pasportizaci všech více než čtyř tisíc bytů, sdružení zároveň bojuje za opravy, které povedou alespoň k částečnému zlepšení kvality bydlení. Stav bytů podle členů sdružení neodpovídá výši deregulovaného nájemného. OSBT žádá rovněž o zjednodušení systému poplatků, z nichž některé považuje za nesmyslné.

Z pohledu nájemníků se nic nemění, říká mluvčí

Zástupci nájemníků se několikrát setkali s manažery firmy Byty Třinec, nyní se už jedná s nástupnickou společností.

Více k tématu si přečtěte v souvisejících článcích

„S účinností od 1. ledna došlo ke sloučení několika společností včetně společnosti Byty Třinec, které se zabývaly správou a pronájmem bytových domů v několika lokalitách České republiky, do jediné společnosti s názvem CPI Byty,“ řekla v úterý redakci Michaela Winklerová, která je mluvčí celé skupiny CPI.

„Důvodem k této fúzi byla vnitřní reorganizace v rámci skupiny CPI Group, jejímž cílem je optimalizace vnitřních nákladů, efektivnější správa a zpřehlednění vztahů v rámci celé skupiny,“ dodala Michaela Winklerová.

Poznamenala, že protože došlo ke sloučení společností, které obchodní rejstřík popisuje jalo „zánik fúzí“, veškeré závazky a povinnosti tímto ze společnosti Byty Třinec logicky přešly na CPI Byty. „Z pohledu nájemníků bytového fondu se tak nic nemění, jen jejich komunikace bude nyní probíhat se společností CPI Byty,“ zdůraznila mluvčí CPI Group. Nově vzniklá firma se zabývá pronájmem bytových a nebytových prostor a je členem zmíněné investorské a developerské skupiny.

Projekt fúze, který byl schválen už loni v červenci, se současně týkal i společností Spobyt a Byty Česká Lípa. Z obchodního rejstříku vyplývá, že ve všech případech byla nástupnickou společností nejdříve firma BPT Prague. Ta se v prosinci přejmenovala na CPI Byty.

Sejdou se 26. února, firma slibuje plán oprav

Další jednání k situaci kolem bytů v Třinci se koná v pátek 26. února. Na radnici se sejdou zástupci CPI Byty, OSBT a starostové Třince a Českého Těšína. Předseda OSBT Roman Bujok v úterý redakci potvrdil, že o změnách uvnitř skupiny CPI ví. Manažeři Bytů Třinec loni přislíbili, že pasportizace skončí už v únoru. Bujok nyní naznačil, že sdružení očekávalo pasportizaci všech jednotek, podle dostupných informací však firma k tomuto účelu vytipovala jen 432 bytů, tedy asi desetinu z celkového počtu.

Zda na to bude sdružení nějak reagovat, Bujok s odkazem na blížící se schůzku nesdělil. Zástupci CPI Byty by však příští týden měli představit zejména plán oprav.

"Schůzka je potvrzena, počítám s tím, že se naplní to, co přislíbili. Nejde jen o pasportizaci, firma by měla představit hrubý nástin, v jakém čase by mohlo dojít k nejnutnějším opravám," řekla Deníku třinecká starostka Věra Palkovská. Město nemůže vstupovat do vztahů mezi nájemníky a majiteli, chce však hrát roli prostředníka.

Mluvčí skupiny CPI Michaela Winklerová tvrdí, že vytvoření investičního plánu pro rok 2010 není přímo odvislé od pasportizace. „Plán budeme koncem února prezentovat,“ upozornila mluvčí s tím, že firma se soustředí na získání dotací z programu Zelená úsporám, kde je možné do konce března čerpat dotace na projektovou dokumentaci. - více ZDE

Sdružení umístilo na web výstižné fotografie

Panelové domy a byty v majetku Bytů Třinec, nyní už CPI Byty, jsou považovány za vůbec nejzdevastovanější ve městě. OSBT na svých internetových stránkách umístilo fotografie objektů a prostor v žalostném stavu. Rubrika má název "Někteří žijí i takhle".