Předseda sdružení Roman Bujok redakci řekl, že jde pravděpodobně o organizovanou skupinu. „Byli dobře vyoblíkaní a chtěli peníze. Využili situace a název našeho sdružení zneužili,“ uvedl.

Napálení lidé se stydí

Počet poškozených není znám, podle Bujoka se totiž stydí a o podvodu nechtějí hovořit ani před svými nejbližšími. „Mám indicie, že jich bylo víc, ale ti lidé chtějí zůstat v anonymitě. Po obvodech máme své zástupce, kteří jsou důvěryhodní, a těm to řekli. Já o nich vím, ale bez jejich svolení to nemohu zveřejnit,“ zdůraznil Bujok.

Z jeho vyjádření nicméně vyplývá, že se jedná zejména o starší nájemníky, kteří podvodníkům svěřili řádově tisíce korun. „Opakuji, není to naše aktivita, my se ubíráme úplně jiným směrem,“ pravil Roman Bujok.

Sdružení vzniklo teprve před měsícem

OSBT bylo zaregistrováno letos 9. října. Oficiálně zastupuje nájemníky, kteří jsou dlouhodobě nespokojeni s přístupem soukromého vlastníka, ale i realitní kanceláře, která pro něj jen v hutnickém městě spravuje přibližně 4300 bytů.

Lidé tvrdí, že stav bytových jednotek neodpovídá nájemnému, které firma zvyšuje na nejvyšší možnou míru. Podle nich přitom vlastník do nemovitostí investuje jen zanedbatelné částky. Bujok říká, že je to 15 procent z celkové sumy, která se vybere na nájemném. „Což je žalostně málo,“ pravil. „Arogance moci došla ke kritickému bodu a část nájemníků se vzbouřila. Někteří si to sice nechají líbit, ovšem musejí si uvědomit, že i regulované nájemné padne a časem budou platit k 90 korunám za metr,“ řekl Bujok.

Počet členů se blíží k tisícovce

Sdružení se nelíbí ani to, že ve chvíli, kdy se uvolní jakýkoli byt, je novému zájemci „bez skrupulí“ automaticky nabídnuta smlouva s tržním nájemným 75 korun za metr. „Majitelé mohou hodně, my se ale snažíme bránit se podmínkám, které považujeme za neadekvátní. Ten nájemník má minimální práva, on sám se nemá jak bránit,“ poznamenal.

Lidé z OSBT si přejí, aby se s nimi jednalo jako s rovnocenným partnerem. „Některé věci se už daly do pořádku, mimo jiné některé nesmyslné smlouvy a nesmyslné poplatky,“ uvedl Bujok s tím, že firma přislíbila provést pasportizaci bytů. K tomu, že se na nedávných schůzkách neobjevil zástupce realitní kanceláře, však poznamenal: „My to vidíme tak, že mají máslo na hlavě. Majitelé tam ale slíbili provést něco ve smyslu auditu. Více se dozvíme na schůzce, která bude 27. listopadu.“

Bujok upozornil, že počet členů OSBT se každý den zvyšuje. Před valnou hromadou, která proběhla 10. listopadu v třineckém kině Kosmos, jich bylo asi 650, nyní jde zhruba o 800 lidí, někteří z nich však ještě nemají zaplaceny členské příspěvky. Na zmíněné valné hromadě se hlasovalo o složení vedení a upravovaly se zde rovněž stanovy.

Realitka vyčká na rozhodnutí vlastníka

Jednatel realitní kanceláře Henryk Kopec redakci řekl, že rozhodující bude to, na čem se domluví soukromý vlastník a zástupci OSBT. „To občanské sdružení s námi nemá nic společného, já to nechci komentovat a nebudu jim nijak bránit. Ať si dělají, co chtějí, jen to beru na vědomí,“ řekl ke vzniku OSBT. O tom, že obě strany se mají setkat na konci listopadu, ale ví.

Byty Třinec patří do impéria CPI

Firma Byty Třinec patří do impéria Czech Property Investments (CPI), společnosti, s níž je spojován miliardář Radovan Vítek. Podle dostupných informací se jejími spolumajiteli před časem stali dva britští investoři. Skupina CPI Group v České republice vlastní mimo jiné několik luxusních hotelů a tisíce bytů. Zhruba třetinu z nich má právě v Třinci - jde vesměs o expodnikové byty Třineckých železáren, které firma Byty Třinec odkoupila v roce 2003 za stovky milionů korun. - přečtěte si také:Expodnikové byty už patří také Britům