Ceny energií pro bydlení letí vzhůru i v Moravskoslezském kraji, experti vyzývají veřejnost: Kontrolujte si zálohové platby na plyn, elektřinu i teplo a můžete se tak vyhnout vysokým nedoplatkům! „Situace v cenách energií u nás se začíná dramaticky měnit od ledna 2022, a to je i jedním z důvodů návratu české inflace na obvyklejší přední místa v evropském žebříčku,“ vysvětluje předseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček.
Pokud jde o dražší nájemné bydlení, zde růst avizuje Heimstaden coby jeho největší regionální poskytovatel. „Při výpočtu nové výše nájmu vycházíme z průměrné roční míry inflace, kterou zveřejňuje Český statistický úřad. Zvýšení činí v průměru něco málo přes dvě stě korun na byt a současně u asi desetiny klientů dochází také k mírnému navýšení plateb v souladu s jejich nájemními smlouvami či dodatkem,“ uvádí mluvčí této společnosti Kateřina Piechowicz.

Heimstaden taktéž „pečlivě analyzuje“ i každé navýšení od svých dodavatelů energií a stejné částky přidává klientům (nájemníkům). Tím chce předejít velkým nedoplatkům při vyúčtování za energie další rok. „Ale ani koruna z těchto plateb nekončí u nás, nýbrž na účtech dodavatelů přesně podle jejich navýšení,“ podotýká mluvčí.
Například ve Frýdku-Místku jsou zálohy na teplo letos dražší o 9,6 procenta – a jejich plátci si mohou ve srovnání s Ostravou (dražší o 22,5%), Opavou (dražší o 36,3%) a především Frenštátem pod Radhoštěm (dražší o 54,9%) ještě docela libovat.
Z radnice Frýdku-Místku v této souvislosti vzkazují, že pro budovy ve vlastnictví statutárního města jsou elektřina i plyn vysoutěženy na „energetické burze“ na období let 2021 až 2022 ve spolupráci s krajem – za třetiny dnešních cen.
„Dodavatelem obou těchto médií je společnost Pražská plynárenská,“ říká mluvčí Jana Musálková Jeckelová.

Elektřina pro městské domy a další budovy teď stojí 1374 korun za megawatthodinu (vloni je tato částka jen o čtyři koruny nižší). Plyn zůstává na 444 korunách za megawatthodinu. „U tepla je nárůst z 628,8 korun za gigajoule v roce 2021 na částku 707,70 korun,“ líčí mluvčí frýdeckomístecké radnice, jejíž úředníci mají na problémy s neplatícími nájemníky patřičné směrnice. Reakce na zdražování každopádně nezaznamenávají. Frýdek-Místek má podle údajů ke konci loňského roku ve vlastnictví celkem 1310 bytů ve 49 domech (z toho 350 domácností je v domech zvláštního režimu). Rozpětí výše nájmu v běžných bytech se pohybuje od 85 korun za metr čtvereční pro nové obyvatele až po 56 Kč/m2 pro „starousedlíky“.

Třinec disponující 886 městskými byty, kde poptává 54,79 korun za metr čtvereční, nájemné nezvedá. „Zálohy na energie však z všeobecně známých příčin ano,“ říká primátorka Věra Palkovská. Třeba za elektřinu si ve společných prostorech město účtuje nyní 25 korun na osobu (předtím jen 10 Kč).
Topení je dražší o dvacet, plyn o patnáct, teplá voda o třicet, provoz výtahů dokonce o 110 procent.V případě problémů s placením mají třinečtí kontaktovat magistrát (odbor sociálních věcí), anebo se obrátit na příslušný úřad práce a žádat o přiznání sociálních dávek. „Informovali jsme naše občany včetně kontaktu v Třineckém zpravodaji, na stránkách města i na Facebooku, že v případě, když budou potřebovat poradit, mohou se na nás přímo obrátit,“ dodává primátorka.