Názory, které jste nám zaslali, se různí. Někdo míní, že za jídlo padá z rodinného rozpočtu zbytečně mnoho peněz, jiný zastává názor, který často zazníval i v minulosti: „Alespoň se pořádně najím, co jiného mi na tom světě už zbývá.“

Marta Glučová napsala, že pro čtyřčlennou rodinu dělá velký nákup jednou týdně. „Když jdu do obchodu, napíši si seznam věcí, které je třeba nakoupit na celý týden. Potraviny samozřejmě vybírám podle ceny, některé trvanlivé potraviny si občas nakoupím do zásoby, je třeba se ale podívat na dobu trvanlivosti výrobku. Mléčné výrobky, jako například jogurty či sýry, se často dají koupit výhodně v akci. Na svačiny nakupuji většinou paštiky, někdy uzeniny, osvědčily se mi i různé pomazánky. Například sýrová nebo rybí. Každý den se u nás vaří. Obědy během pracovního týdne se snažím připravovat tak, aby byly pokud možno co nejlacinější. Často vaříme polévky luštěninové nebo zeleninové. Jako druhé jídlo dělám různé druhy omáček, rizota, smažený sýr, filety nebo karbanátky. Na přípravu jídel používám hlavně drůbeží rybí maso, které je cenově přijatelné. O sobotách a nedělích si dopřejeme třeba pečenou krůtu, zelí, knedlíky si dělám sama, vyjde to levněji. Sladkosti moc nekupujeme. Místo toho peču koláče, záviny a jiné moučníky. Na večeři se nám osvědčily vaječné amolety, pomazánky, případně párky nebo také sýry. Během týdne nakupujeme akorát pečivo,“ uvedla Marta Glučová.

Rodina Škutova ve svém příspěvku k tématu napsala, že už do obchodů nechodí nakupovat tak často jako v minulosti. „Dříve jsme byli v obchodě skoro každý den. Když už člověk v krámu byl, tak vždycky koupil nějakou drobnou sladkost pro děti, sedmičku vína na večer nebo arašídy. Bez těch pamlsků se ale můžeme obejít. Teď to děláme jinak. Před nákupem si sepíšeme seznam potravin, které je potřeba nakoupit. Další zboží se snažíme míjet bez povšimnutí. Když se ale v obchodě objeví výjimečně výhodná sleva, tak ji v rozumné míře využijeme. První únorový víkend prodávali například v Kauflandu kilogram cukru za necelých jedenáct korun. Tak jsme si vzali deset kilo. Cukr se nezkazí a určitě jsme minimálně stokorunu ušetřili. V dalších obchodech totiž prodávali kilo cukru za dvacet korun,“ popsali svůj recept na úsporu financí při nákupu potravin Škutovi.

Ludmila Adámková dostává do schránky letáky minimálně sedmi obchodů s potravinami. „Když ale zjistím, že někde něco nabízejí ve slevě, tak rozhodně hned neběžím do obchodu s taškou. Několikrát jsem totiž zjistila, že i konkurenční obchodníci bleskově zareagují a daný výrobek také zlevní, i když v letáku jej ve slevě neměli. Týká se to nejen například různých druhů sezonního ovoce a zeleniny, ale i dalších potravin,“ přidala svou zkušenost čtenářka Adámková.

Jak zbytečně neutrácet při nákupech potravin?

* Nemusíme nakupovat každý den, stačí jeden až dva větší nákupy za týden.
* Hodně lidí si napíše na papír seznam potravin, které potřebují. Další nabídkou zlevněného zboží se při nákupech nedají ovlivnit.
* Do obchodu není třeba brát zbytečně moc peněz. Když má člověk v peněžence tři či čtyři stovky, tak ví, že za zbytečnosti utratit peníze nemůže.
* Pokud objevíme v letáku obchodníka výraznou slevu u určitého výrobku, dá se očekávat, že snížením ceny zareagují i někteří další obchodníci.