V prvním případě poškozená žena nabízela na inzertním portálu k prodeji oblečení, kdy na její nabídku reagoval zájemce. Ten ji následně na email zaslal odkaz pro potvrzení přijetí platby od kupujícího. Po otevření odkazu se otevřelo okno, do kterého poškozená vyplnila údaje ke své kartě – jméno, číslo karty, datum platnosti a CVV kód. Poté v internetovém bankovnictví zjistila, že jí byla z účtu odčerpána částka přesahující 20 tisíc korun.

Požár domu, Frýdek-Místek, místní část Bahno, zásah hasičů.
VIDEO: Tragický požár ve Frýdku-Místku. Zemřel jeden člověk

„Také v dalších dvou případech byl scénář obdobný, kdy poškození nabízeli prostřednictvím inzertního portálu k prodeji oblečení a po zkontaktování se zájemcem vyplnili v zaslaných odkazech své osobní a přístupové údaje k platebním kartám. Následně jim byly odčerpány z účtu finanční prostředky v řádech tisíců korun,“ informovala policejní mluvčí Kateřina Kubzová.

Ve čtvrtém případě poškozená vložila inzerát k prodeji sportovní vybavení za 400 korun. Vzápětí se jí ozvala údajná zájemkyně, která poškozenou požádala o zaslání zboží prostřednictvím přepravní společnosti s tím, že u ní již vyhotovila a zaplatila objednávku. Následně poškozené zaslala odkaz, kde bylo třeba tuto objednávku potvrdit a současně v aplikaci mobilního bankovnictví potvrdit heslem přijetí platby za zboží. Poté však poškozená po přihlášení zjistila, že ji byla z účtu odčerpána částka téměř 11 tisíc korun.

Poškození v těchto případech tak přišli při prodeji věcí za pár stovek o tisíce korun na svých účtech.

Pozor na podvodné stránky. Indicií může být jakákoliv chyba v textu, slovosled, cokoliv, co se vám příliš nepozdává.Pozor na podvodné stránky. Indicií může být jakákoliv chyba v textu, slovosled, cokoliv, co se vám příliš nepozdává.Zdroj: se svolením PČR

Policisté varují, aby byli lidé při prodeji na internetu zvlášť obezřetní. „Při prodeji přes inzeráty na sociálních sítích či inzertních portálech je na místě opatrnost. Odkazy, které podvodníci prodávajícím zasílají, vypadají jako platební brány či stránky přepravních společností, jedná se však o podvodné stránky, jejichž cílem je dostat vaše přístupové údaje k účtu či platební kartě. Proto na odkazy zaslané údajným kupujícím neklikejte a v žádném případě skrze odkazy nezadávejte vaše přihlašovací údaje do internetového bankovnictví či aplikace, stejně tak přístupové údaje k platební kartě. To kupujícího vůbec nemusí zajímat. Kupujícímu vždy stačí pouze číslo vašeho bankovního účtu, aby vám tam zaslal peníze za nákup. Opravdu apelujeme na všechny, nenaleťte zbytečně podvodníkům na legendy s potvrzováním platby či platbu přes jakési přepravní společnosti prostřednictvím odkazů,“ varuje Kateřina Kubzová.