„Udělali jsme ze sněhu želvy, je tady želví maminka a želví miminko. Chtěli jsme udělat i tatínka, ale pochybělo nám sněhu. Ale možná si ještě nějaký nanosíme a tatínka želvu ještě uděláme,“ představovala jeden z výtvorů šestiletá Lenička Vybíralová. Kromě sněhové želví rodinky byla na náměstí k vidění i spousta dalších postaviček. Nechyběl mezi nimi například prehistorický červ, sněhulák Lyžník nebo čertice Izabela, její syn Ivoš a kamarád Moula. Kluci ze základní školy původně chtěli postavit sněhuláka, ale ten se začal bortit, takže z něj nakonec vznikla chobotnice.

„My jsme postavili Velkou frýdlantskou zeď a před ní sněhuláka Artura se psem Barneym a kočkou Cookie. Nejvíce se mi líbilo stavět sněhuláka,“ pověděla pětiletá Markétka Labishová.

„Stavění sněhuláků jsme tak trochu propojili s výukou angličtiny. Právě postavičky Artura, psa Barneyho a kočky Cookie používáme při výuce k vysvětlování látky,“ vysvětlila lektorka angličtiny a učitelka z frýdlantské mateřské školy na Smetanově ulici Jana Doležílková. „Podobné jazykové chvilky využíváme i při jiných netradičních akcích, jako například když s dětmi chodíme plavat nebo do sauny, ale také při pobytu venku a podobně. Děti se tak hravou formou učí nová slovíčka a velmi je to baví,“ pověděla Jana Doležílková.

„Akce se stavěním sněhových postav pro nás není úplnou novinkou. Podobné akce jsme v naší školce v minulosti pořádali už dvakrát. Vloni se například jmenovaly Sněhohrátky aneb Frýdlantské Pustevny. Byla to velmi vydařená soutěž rodinných družstev. Město se tím letos nechalo inspirovat a zorganizovalo sněhový festival pro mnohem větší okruh dětí přímo na náměstí,“ popsala původ sněhovánek učitelka Mateřské školy Smetanova Jarmila Haroková.

Děti se na včerejší Dětský sněhový festival velmi svědomitě připravovaly. Některé dokonce sněhuláky stavěly podle připravených propracovaných nákresů. „Některé naše děti zase šly společně do uhelných skladů pro uhlí na sněhulácké knoflíky. Aspoň měly příležitost si uhlí důkladně osahat a prohlédnout,“ usmíval se ředitel Základní školy Komenského Petr Novotný. „Doufám, že postavení sněhuláci na náměstí udělají radost i lidem, kteří tudy budou procházet. Nic podobného se zatím nikdy na náměstí neudálo. Byl bych ale rád, kdyby se nám podobnou akci, třeba i ve větším rozsahu, podařilo zopakovat i v budoucnu,“ dodal starosta Frýdlantu nad Ostravicí Jiří Mořkovský (ODS).