„Před třemi lety se podařilo v rámci dotací z přeshraniční spolupráce získat finanční prostředky na opravu kaple, a tak se postupně stáváme svědky jejího znovuobnovení. Doposud došlo k technicko-stavebním úpravám včetně izolace, statiky, nových podlah či elektroinstalace,“ líčila Helena Pešatová, starostka Frýdlantu nad Ostravicí.

„Když se uvnitř dobře rozhlédnete, může vám připomínat Baziliku svatého Pavla za hradbami v Římě,“ uváděl Jiří Hořínek, ředitel Střediska sociálních služeb ve Frýdlantu nad Ostravicí, jakou vzácnost tady mají. Zařízení pro seniory totiž vzniklo z klášterní školy pro dcery arcibiskupských úředníků, kterou v sedmdesátých letech devatenáctého století nechal postavit kardinál Bedřich z Fürstenberka, a spravovaly ji řádové sestry boromejky. Pamětníci přidali, že areál v dnešní ulici Padlých hrdinů sloužil i za lazaret či jako gymnázium.

Pitevní sál.
O Noc práva ve Frýdku-Místku je velký zájem. Volných míst ale ubývá

„Poslední sestry z kláštera odešly v roce 1971 a tehdy začalo v životě kaple neblahé období. Bylo z ní skladiště a dovnitř zavedli kouřovod, což poničilo původně modré hvězdné nebe na stropě. Naštěstí se ovšem nepodařilo dotáhnout zkázu do konce rozdělením na dvoupatrovou jídelnu. Příběh záchrany začal záhy po pádu komunismu a velký vliv na něj měly i farnice kolem Anny Kubátové, které v ústavu pracovaly jako zdravotní sestry. V únoru 1990 už zde měl první bohoslužbu olomoucký arcibiskup František Vaňák,“ upřesnil další zajímavosti Ondřel Elbel z ostravsko-opavského biskupství s tím, že se dokonce povedlo vypátrat původní vzácný oltář, do něhož nechal kardinál Fürstenberk vkládat drahokamy a šperky, které zdědil po rodičích. Věřící ho měli za ztracený, avšak byl objeven ve farním kostele ve Slatině–Bílovci a vrácen do Frýdlantu nad Ostravicí.

Lysá hora poslední únorový den, 29. 2. 2024.
VIDEO: Královna Beskyd Lysá hora v zimě. Únor tu byl nejteplejší od roku 1897

Na další fáze rekonstrukce kaple v městském domově seniorů – mj. zrestaurování výmalby, opravy trámového záklopového stropu nebo vitrážních oken – uspořádala radnice sbírku. Veřejnost tak dostala možnost přispět do čtyř pokladniček, z nichž jednu umístili přímo dovnitř sakrální stavby (další jsou na úřadě, v kulturním centru a sportovně-relaxačním centru Kotelna).

K okolnostem krádeže se vyjádřil také David Richter, velitel frýdlantské městské policie: „Přijali jsme oznámení, že došlo k odcizení kasičky s dosud nezjištěnou finanční hotovostí, která byla určena jako sbírka na opravu kaple. Strážníci proto hned vyjeli na místo, aby zjistili skutečný stav věci. A zejména popis osoby, která ji mohla odcizit.“ Vypadá to, že pomohly kamerové záznamy – jak domov seniorů samotný, tak kaple jsou střeženy, upozorňují na to zde i cedulky. „Intenzivně jsme se tomu věnovali spolu s Policií ČR a ještě téhož dne jsme podezřelou osobu nalezli v místní části Lubno. Ta se k činu doznala,“ popsal velitel s tím, že případ krádeže vloupáním předávali republikové policii.

Zpěvačka LP pobouřila fanoušky mikinou s jejím logem a ruskou vlajkou, 29. února 2024.
Hvězda Colours oblékla mikinu s ruskou vlajkou. LP se pak omlouvala Ukrajincům

Od místních zdrojů se podařilo zjistit, že zlodějka patřila k frýdlantské narkomanské scéně a nebyla strážníkům a policistům neznámá. Údajně ji zatkli pod vlivem pervitinu, přičemž pořízení peněz na tuto drogu mohlo být příčinou krádeže kasičky. Každopádně využila toho, že kaple je v pracovní dny zpravidla mezi půl sedmou ráno a půl třetí odpoledne veřejně přístupná…

Strážníci to sice nekomentovali, ale prozradili, že takové případy jsou v malém městě pod Lysou horou výjimečné: „Co se podezření z trestných činů týká, nebývá to běžné. Vloni jsme jich Policii ČR předali jen deset.“