Příběh třicátnice Olgy, uživatelky frýdecko-místeckého integrovaného centra Žirafa, poskytující sociální služby osobám s mentálním postižením, se začal odvíjet tím správným směrem přibližně před šesti lety. Nyní má stálé zaměstnání, dokonce jí byla v létě prodloužena pracovní smlouva. Osamostatnila se natolik, že chodí i na koncerty, jezdí na dovolené, věnuje se svým koníčkům. Podle zaměstnanců příspěvkové organizace je tak Olga velkou motivací a vzorem také pro ostatní uživatele.

„Slečna Olga je uživatelkou chráněného bydlení, to znamená, že nebydlí samostatně, protože potřebuje v některých věcech určitou pomoc," říká Natálie Hamplová, ředitelka integrovaného centra Žirafa. „Pro každého klienta v našem zařízení jsou vždycky obrovskou slávou a obrovským úspěchem i jednoduché věci, lépe řečeno věci, které jsou pro nás běžné. Naši uživatelé je prožívají jinak," vysvětluje Natálie Hamplová. Takže to, že Olga je mnohem víc samostatnější než dřív, je obrovský úspěch hodný zaznamenání. „Slečna Olinka bydlí u nás v chráněném bydlení, chodí do dílen v denním stacionáři, a zároveň má práci. Zvládá toho hodně a je moc šikovná," konstatuje Natálie Hamplová.

Olga pochází z Frýdlantu nad Ostravicí. „Moje minulost nebyla moc veselá. Byly tam určité rodinné problémy," shrnuje Olga, která se odmalička potýká s epilepsií. Po absolvování speciální základní školy chodila na dvouletou rodinnou praktickou školu v Místku. „Poté už jsem byla doma, kde se o mě starala mamka. Tehdy jsem na tom nebyla tak jako teď. Byla jsem nesvéprávná, svým způsobem jsem sama nemohla nikam a nemohla jsem o sobě rozhodovat," naznačuje Olga.

Velký zlom v jejím životě přišel v roce 2010, kdy se přestěhovala z Frýdlantu do chráněného bydlení ve Frýdku-Místku. Ve 27 letech si zvykala na nové prostředí, začala bydlet ve svém pokoji a začala víc a víc rozhodovat sama o sobě. „Částečně se mi navrátila svéprávnost, jsem ráda, že některé věci si můžu rozhodovat sama," konstatuje Olga.

Co všechno změna obnášela, může posoudit Michaela Huvarová, vedoucí na oddělení chráněného bydlení. „Olinka si určitě zaslouží velkou pochvalu za to, jaká je a kde teď je. Na bydlení nastoupila v roce 2010, a tak ji znám od začátku. Je dobře, že našla odvahu, osamostatnila se a přestěhovala se sem. Bylo to pro ni úplně něco nového. Měla jsem možnost vidět tu změnu, hlavně v jejím chování. A taky v tom, co všechno se od té doby naučila zvládat sama a v čem udělala pokrok, aby mohla být víc samostatná a žila jakoby běžný život. Dneska už to třeba ani není vidět, ale ten posun v chování, v samostatnosti a v tom, co teď zvládne, je opravdu velký," líčí Michaela Huvarová. „Řekla bych, že je to především v tom, že je zodpovědná. To ji naučilo být velice chápavou a tolerantní k druhým protože už ví, o čem je život. Je taky velice vstřícná, co se týká pomoci druhým uživatelům, kteří třeba nejsou tak samostatní a tolik věcí nezvládají. Naučila se komunikovat otevřeně, když je nějaký problém. Obrovskou pomocí pro ni byla i její opatrovnice paní Edita Kaličiaková, která pro ni opravdu udělala kus práce. Olinka se naučila důvěřovat lidem a spolupracovat s nimi. Naučila se prakticky, efektivně řešit problémy, když přijdou," shrnuje Michaela Huvarová.

Velká změna přišla i díky tomu, že Olga před časem nastoupila do svého prvního zaměstnání. „Byla to vlastně náhoda. Jednou jsme šli s dílnami z výletu, stavili jsme se v Sokolíku na pití a na nástěnce jsem viděla inzerát. Paní vedoucí ze Sokolíku mi řekla, že hledají někoho na úklid. Já jsem nejdřív neměla tu odvahu, byla jsem skeptická, ale trošku mě popostrčila paní Dáša, u které jsem v košíkářské dílně. Řekla, že půjdeme spolu a zeptáme se, co by to obnášelo. Paní vedoucí původně chtěla, ať přijdu na druhý den, ale to jsem nemohla sama rozhodnout mám opatrovníka. Tak jsem musela zavolat paní Editě, domluvila se schůzka a já jsem nastoupila do svého prvního zaměstnání," popisuje Olga. Do Sokolíku chodí od pondělí do pátku vždy na dvě hodiny. „Nějakou chvilku to trvalo, než jsem si našla ten rytmus a zjistila, co a jak. Ale hodně mi pomáhali kolegové, i paní vedoucí je hodná. V srpnu jsem tam byla rok, vypadá to, že paní vedoucí je spokojená, a tak mi pracovní poměr na zkrácený úvazek prodloužila," raduje se Olga.

„Olinka si prodloužení smlouvy opravdu zasloužila. Ono to vypadá jednoduše, že přijde, uklidí a jde. Ale paní vedoucí opravdu chce, aby svou práci odvedla dobře. Jednoho dne například přišla Olga s tím, že se potřebuje naučit, jak vyleštit skleněné dveře, protože to dříve nikdy nedělala. Tak jsme na oddělení trénovali a leštili zrcadla a dveře, nebo jsme se učili mýt okna. Olga přistupuje k práci zodpovědně," sděluje Michaela Huvarová. Podle ní je také pozitivní, že se Olga naučila velice dobře hospodařit s penězi. „To je velké plus," říká. „Navíc Olga je velice společenský člověk, má ráda aktivity, miluje hudbu. Další obrovská změna je, že třeba dvakrát do roka jde na nějaký koncert. Jezdí i na dovolené," poznamenává. „Ocenila bych, že i když se jí daří, má pořád svoje sny a přání do budoucna," zdůrazňuje Michaela Huvarová. „Chtěla bych, pokud se to podaří, bydlet sama. Třeba v nějakém podnájmu," naznačuje své plány do budoucna Olga.