Sedmého ročníku se poprvé zúčastní Německo, Španělsko a Ukrajina. Po pěti letech se návštěvníkům opět představí Slovensko, jež doplní tradiční zahraniční účast Poláků, Američanů a Britů. Letošní ročník je zaměřen na letectvo, k vidění bude zhruba 40 strojů. Řekl to pořadatel akce Zbyněk Pavlačík.

Armádní přehlídka by podle pořadatelů měla atraktivním způsobem představit problematiku bezpečnosti co nejširšímu publiku. "Vycházíme z toho, že vše předváděné je placeno daňovými poplatníky. Proto má široká veřejnost nárok zadarmo vidět, co se za tyto peníze pořizuje a jak jsou jednotky vybavené a vycvičené," řekl předseda sdružení Jagello 2000.

Letošní ročník je podle něj ojedinělý leteckou účastí sedmi států Severoatlantické aliance. Na ostravském letišti v Mošnově dnes přistály dva bojové letouny Eurofighter Typhoon F2 britského královského letectva. Přistání nejmodernějších evropských strojů, které si v sobotu návštěvníci prohlédnou, je první ve střední a východní Evropě. "Zároveň přiletí polský bojový letoun F-16 a gripeny české armády. K úplné přehlídce nejmodernějších evropských letounů bude chybět jen francouzský Rafale," řekl.

Vrcholem letecké přehlídky bude podle Pavlačíka půlhodinové vystoupení amerického osmičlenného týmu Viper East Demo Team, známého jako Zmije, který létá v nadzvukové stíhačce F-16CJ Fighting Falcon. "Americké vojenské letectvo U.S. Air Force totiž letos slaví 60 let od svého založení," dodal. Premiéru bude mít na letišti v Mošnově společný průlet dvou britských nadzvukových letounů Tornado F3 a českých gripenů. "Budou moci přímo vstoupit na palubu obřího Stratotankeru amerického letectva a svézt se v legendárních bojových vozech HMMWV polských výsadkářů z Bielska Bialej," řekl.

Návštěvníci také poprvé uvidí společný zásah české a polské protiteroristické policejní jednotky, které předvedou osvobození rukojmých z uneseného letadla. "To se u nás nikdy na veřejnosti nepředvádělo, navíc půjde o mezinárodní spolupráci," vysvětlil Pavlačík.

V loňském roce navštívilo Letiště Leoše Janáčka Ostrava 55 tisíc lidí, někteří se kvůli kolonám nedostali na letiště včas. Organizátoři proto doporučují, aby lidé využili posílenou autobusovou dopravu. Řidiči, kteří chtějí kolem letiště jen projet, by měli zvolit mezi Ostravou a Příborem jinou trasu než silnici I/58. "Dopravu budou usměrňovat desítky dopravních policistů," řekl mluvčí severomoravské policie Milan Klézl.