Potvrdil to organizátor akce Zbyněk Pavlačík. Sedmý ročník představil nejmodernější armádní techniku sedmi zemí Severoatlantické aliance. Dne NATO se poprvé zúčastnilo Německo a Španělsko. Po pěti letech se návštěvníkům opět představilo Slovensko, jež doplnilo tradiční zahraniční účast Poláků, Američanů a Britů. "V příštím roce chceme mezinárodní účast ještě rozšířit," dodal předseda sdružení Jagello 2000.

Účelem je obrana, ne agrese

Podle vicepremiéra Alexandra Vondry (ODS) mezinárodní rozměr přehlídky dokazuje spojenectví v rámci Severoatlantické aliance. "Den NATO také ukazuje, jak se změnila interakce mezi armádou a občany. Do roku 1989 byla armáda schovaná za mohutnými zdmi," řekl v sobotu novinářům. Lidé podle něho vidí, že armádní technika není určena k rozpoutání agrese, ale k obraně země a ochraně jejích obyvatel.

Celodenní show slavnostně zahájili výsadkáři, kteří po dobu seskoku drželi vlajky členských států NATO. Návštěvníci mohli vidět například napadení vězeňské eskorty při převozu vězně nebo společný zásah tankového praporu, vrtulníků i pěších průzkumníků. Osvobození rukojmích z uneseného letadla jim předvedly společně česká a polská protiteroristická policejní jednotka.

Silným lákadlem se letos staly letecké ukázky a prohlídky bojových letounů. Premiéru měl společný průlet dvou britských nadzvukových letounů Tornado F3 a českých gripenů. Vrcholem letecké přehlídky bylo půlhodinové vystoupení amerického osmičlenného týmu Viper East Demo Team, známého jako Zmije, který létá v nadzvukové stíhačce F-16CJ Fighting Falcon.

Do vzduchu jen někteří

"Největším tahákem pro mě jsou samozřejmě letadla. Jak říkáme my, staří vojáci - na zemi jsme byli všichni, do vzduchu se dostali jen někteří. Jen mě mrzí, že ukázky pozemních sil neprobíhají po celé délce dráhy, aby viděli všichni. Mohly tu být alespoň obrazovky," řekl Vlastimil Šlajer z Palkovic na Frýdecko-Místecku. Stíhačky zajímaly i devítiletého David Křemečka, který se na ně přijel podívat z Dolních Kounic u Brna. "Sice velký rachot, ale jedna z nich se mi líbila. Byla fakt rychlá. Jsem tu poprvé a docela bych chtěl pracovat pro armádu. Mohl bych být při zásahových akcích," svěřil se.

Před obřím Stratotankerem amerického letectva se tvořily dlouhé fronty lidí čekajících na prohlídku paluby. "U ostatních letadel jsme museli respektovat požadavky zahraničních ambasád. Od velkých letounů musejí být bariéry sedm metrů, od menších tři až čtyři metry," vysvětlil Pavlačík. Návštěvníci tak mohli jen vzdáleně pozorovat dva stojící bojové letouny Eurofighter Typhoon F2 britského královského letectva.

Kolaps dopravy nenastal

Nejmodernější evropské stroje, které slouží k vybojování vzdušné nadvlády i útokům na pozemní cíle, přistály v Mošnově poprvé ve střední a východní Evropě. Právě u nich předal premiér Mirek Topolánek (ODS) pamětní minci generálu Zdeňku Škarvadovi. Devadesátiletý veterán bojoval jako stíhač britského královského letectva (RAF) o Anglii za druhé světové války. "Jako bývalý odborník obdivuji růst a množství techniky, které je nebývale velké ve srovnání s dobou, kdy jsem létal já," řekl po ocenění Škarvada.

Podle policie letošní Den NATO neprovázely žádné vážné dopravní kolapsy. "Na cestě z Mošnova do Ostravy se sice tvořila kolona, ale jelo to, i když místy třicetikilometrovou rychlostí. Lidé na to ale byli připraveni, takže jsme zatím nezaznamenali žádné excesy," řekl mluvčí severomoravské policie Milan Klézl. Sedmý ročník Dne NATO uspořádalo sdružení Jagello 2000, velitelství společných sil armády, policie a Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje.