Město nechalo v létě zkontrolovat desítky potenciálně rizikových stromů, u kterých by mohlo dojít k vyvrácení nebo zlomu. Použity přitom byly speciální přístroje a postupy. Kvůli špatnému stavu dřevin prořídnou sady Bedřicha Smetany v Místku i Komenského sady naproti 1. ZŠ.

„Bohužel u většiny z kontrolovaných vzrostlých a dlouhověkých stromů se potvrdilo bezpečnostní riziko a budou muset být skáceny. Půjde o opravdu výrazný zásah do obou parků, nelze se mu ale vyhnout. Výsledky provedených měření hovoří jasně. Pokud by ke kácení stromů anebo jejich redukci nedošlo, mohlo by být ohroženo zdraví nebo život osob pohybujících se v parcích,“ řekl s politováním primátor Michal Pobucký s tím, že kácení bude zahájeno pravděpodobně v prosinci, tedy v období vegetačního klidu.

V Komenského sadech bude kvůli špatnému stavu pokáceno šest vzrostlých jírovců. Dalších dvanáct jírovců projde zásadním ořezem, odstraněna u nich bude část koruny, takže stromu se celkově odlehčí.

Dále budou v tomto parku pokáceny dvě lípy, které jsou ve špatném zdravotním stavu a na dalších stromech nechá odbor životního prostředí a zemědělství provést zdravotní řez suchých větví a jmelí.

Kácet se bude také v Sadech Bedřicha Smetany u řeky Ostravice. K zemi musí jít šestadvacet stromů, zejména lípy srdčité, ale i další druhy stromů. „Důvodem je v tomto případě masivní napadení stromů jmelím, které z nich vysává život, pak dochází k jejich uschnutí a odumření,“ upřesnila mluvčí frýdecko-místeckého magistrátu Jana Matějíková. Ačkoli odbor životního prostředí a zemědělství bojuje proti jmelí ořezy a postřiky, nacházejí se parku i různě po městě stromy, na kterých je jmelí tak rozšířeno, že ořezy ani postřiky už nepomohou a stromy musí být pokáceny kvůli nízké provozní bezpečnosti.

Město se každým rokem snaží obnovovat a rozšiřovat městskou zeleň. Loni bylo vysazeno přes 260 nových stromů, letos zhruba dvě stovky. Chybět by neměla ani adekvátní náhradní výsadba za vykácené stromy v obou parcích.