Krok německých vlastníků zkritizoval před koncem roku senátor a třinecký zastupitel Igor Petrov, který dění ve firmě dlouhodobě sleduje. Nelíbilo se mu, že němečtí společníci plánovali změny odsouhlasit ve spěchu na mimořádné valné hromadě. Petrov se odvolával i na e-maily od „špičkových pracovníků“ Nehlsenu. „Upozorňují, že v tom vedení se dějí naprosto mimořádné věci, které v podstatě ohrožují chod té společnosti,“ prohlásil senátor.

Více k tématu si přečtěte v souvisejících článcích

Valná hromada sice byla rozpuštěna, je však prakticky jisté, že firma zanedlouho začne fungovat tak, jak si německá strana představuje. „Já si myslím, že kvůli Nehlsenu se udělala zbytečná panika. To, co proběhlo na zastupitelstvu, to byla nějaká bublina, která splaskla,“ prohlásil místostarosta Ivo Kantor, který město na valných hromadách zastupuje.

„Dojde akorát ke změně společenské smlouvy, která bude aktualizována. Bude odpovídat současné legislativě v Čechách,“ uvedl Kantor a dodal, že dalším důvodem pro úpravu smlouvy jsou i změny ve struktuře německého vlastníka.

Valná hromada se obvykle koná na konci června. I tentokrát se bude zabývat hospodářskými výsledky za předchozí rok a výhledem firmy do budoucna. Kantor si nicméně myslí, že ani v polovině roku se změna smlouvy „nejspíš“ schvalovat nebude. Tvrdí, že německá strana chtěla dosadit druhého jednatele do firmy už dávno, protože mezi vlastníky a současným jednatelem před časem zadrhávala komunikace.

Do firmy přišel nový finanční ředitel, s nímž jsou Němci spokojeni, a rozhodli se ho proto povýšit. Vše prý proběhlo podle jasných pravidel. Igor Petrov této verzi příliš nevěří a zpochybňuje i způsob, jakým byl finanční ředitel vybrán. „Věřte tomu, že to tak není. Mohl bych povyprávět, jakým způsobem proběhlo výběrové řízení na tohoto člověka,“ uvedl Petrov s odkazem na to, že výboj firmy sleduje už patnáct let.

Společnost ročně utrží zhruba dvě stě milionů korun. O nezanedbatelná čísla jde i v souvislosti s odpady. Město nyní zveřejnilo, že v loňském roce se celkové náklady vyšplhaly na 39 875 336 korun. Po odečtení všech souvisejících příjmů Třinec ze svého rozpočtu uhradil 16 611 597 korun, což je v přepočtu 442 korun na jednoho obyvatele.