Někdo podle návodů ze základní školy přidusí klíště olejem a vykroutí, jiný ovládá metodu založenou na tom, že klíšťata nesnáší mýdlo a někdo si v lékárně pořídil speciální soupravu s pinzetou na odstraňování klíšťat. Přestože většina populace považuje odstranění přisátého klíštěte za banalitu, na urgentním příjmu nemocnic i v ambulancích se lékaři a zdravotnický personál denně setkává s pacienty, kteří si chtějí nechat odstranit tyto parazity odborně. Jedná se jak o klíšťata celá, tak o zatrhnutá, když se po nezdárném pokusu o vytažení klíště roztrhne a jeho mrtvá hlavička zůstane zakousnutá v ráně.

Ošetření pacientů po přisátí klíšťat patří v krnovské nemocnici mezi typicky letní zákroky. „Obvykle sezóna klíšťat začíná v květnu, a pak se s klíšťaty už potýkáme pravidelně. Denně tak jedno až dvě klíšťata odstraňujeme pacientům, kteří si na to sami netroufnou. Nejsou však výjimkou ani čtyři případy za den,“ uvádí vrchní sestra urgentního příjmu Jana Strnisková s tím, že každý pacient je po ošetření poučen o příznacích, které po vytažení mohou nastat. „Pacient by se měl hlídat přinejmenším ještě následující tři týdny. Kontrolovat, jestli se místo hojí a zda se neobjevily nečekané zdravotní potíže jako zarudnutí, teploty či příznaky chřipky. V případě komplikací pak urychleně vyhledat lékaře,“ dodává Strnisková.

Repelent

Ani používání repelentu nemůže stoprocentně zabránit tomu, abychom občas nepohostili klíště vlastní krví. Bohužel zatím neexistuje ochrana očkováním před boreliózou, která je sice nepříjemná, ale naštěstí při včasné diagnóze nemívá vážné následky. Daleko důležitější je očkování proti mimořádně nebezpečné klíšťové encefalitidě, protože na virus, který ji způsobuje, lidstvo nezná lék. Při těžším průběhu onemocnění se může zánět mozkových blan rozšířit na mozkovou tkáň, což končívá doživotním postižením, ochrnutím, invaliditou i úmrtím. I lehčí průběh onemocnění meningitidou či encefalitidou vyžaduje několikaměsíční léčbu a dlouhou pracovní neschopnost.

Encefalitida

Letos už eviduje Státní zdravotní ústav více než stovku případů onemocnění klíšťovou encefalitidou, což je asi o 30 procent více ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. V Moravskoslezském kraji letos bylo evidováno pět případů onemocnění encefalitidou. Největší riziko klíšťové encefalitidy přichází právě v těchto dnech, kdy děti mají prázdniny a lidé tráví nejvíce času v přírodě. Hygienici v České republice každoročně evidují kolem 600 případů encefalitidy.

Očkování

Nejvhodnější doba pro očkování proti encefalitidě je v zimních měsících. Kdo se v zimě naočkovat nestihl, může využít zkráceného očkovacího schématu, takzvaného očkování pro zapomětlivé. U zkráceného schématu bude pacient plně chráněn zhruba po měsíci od zahájení očkování.
Encefalitudou se lze nakazit nejen od klíštěte, ale byly už popsány také případy přenosu pitím nepasterizovaného mléka nebo při odstraňování klíšťat ze psů a koček.

Testování klíšťat

Specializované laboratoře dnes za poplatek kolem 700 korun provádí testování klíšťat. Stačí poslat na rozbor klíště, které jste měli přisáté, a do týdne budou k dispozici výsledky, které potvrdí nebo vyvrátí infekčnost. Přítomnost infekce v klíštěti ale neznamená automaticky nákazu člověka, protože záleží na tom v jak velké dávce se dostane do těla. Lidé, kterým laboratoř potvrdí, že měli na sobě přisáté klíště s encefalitidu, si ale stejně moc nepomohou, protože žádné účinné virostatikum neexistuje. V případě potvrzení boreliózy onemocní asi deset procent pacientů. Preventivní podávání antibiotik považují lékaři za zbytečné. „V případě pozitivního laboratorního testu na přítomnost borelií je často lékař postaven před pacienta, který jej nutí, aby mu předepsal antibiotika. Pokud je ale klíště odstraněno včas, k přenosu borelií na člověka vůbec nedojde. Antibiotika by pacient bral zbytečně, což je v kontextu s narůstající rezistencí škodlivé,“ potvrdila Jiřina Hobstová, primářka infekčního oddělení v pražské fakultní nemocnice Motole.

FIDEL KUBA