Dohromady je ve všech obcích a městech v okrese 212 volebních okrsků, nejvíce jich voliči najdou ve Frýdku-Místku, a to sedmapadesát. Volební místnosti objeví lidé nejčastěji ve školách, na úřadech, ale například i v restauracích. Frýdek-Místek drží v okrese řadu dalších „nej" je zde nejvíce oprávněných voličů, největší počet kandidujících subjektů i kandidátů. Zároveň lidé zvolí nejvíce zastupitelů, konkrétně třiačtyřicet. To v Žermanicích budou mít voliči jednodušší úlohu, protože na jediné kandidátní listině je sedm jmen, tedy stejně jako budoucí počet zastupitelů.

Kandidátů do zastupitelstev v okrese obecně přibylo, postupně roste i volební účast. Třeba před čtyřmi lety dorazilo k volebním urnám 48,59 procenta oprávněných voličů, největší zájem panoval v Horní Lomné. Tradičně nejmenší procento voličů dorazilo ke komunálním volbám v Třinci a Frýdku-Místku.

Senátní volby

Současně s volbami do zastupitelstev se v západní části okresu koná první kolo senátních voleb. Do boje o senátorský post jde na Frýdecko-Místecku sedm kandidátů, do druhého kola postoupí dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů. Pokud však někdo získá už v prvním kole nadpoloviční počet hlasů, stává se automaticky senátorem. Druhé kolo, které je plánováno na příští víkend, by se tak nekonalo.

Dosluhující senátorku za Frýdecko-Místecko Evu Richtrovou zvolili lidé v roce 2008. Tehdy se první kolo senátních voleb konalo společně s volbami do zastupitelstev krajů, k urnám i proto přišlo rekordních 42,54 procenta voličů, což bylo v přepočtu zhruba osmačtyřicet tisíc lidí. Druhého kola voleb do Senátu se před šesti lety zúčastnilo necelých třicet procent voličů. Největší volební účast z obcí a měst senátního obvodu Frýdek-Místek tehdy v obou kolech hlásil Brušperk.