Právě tyto dívky uspěly v premiérovém ročníku soutěže, do které se mohli zapojit středoškoláci z Frýdku-Místku, Frýdlantu nad Ostravicí a Havířova.
Měli napsat esej v angličtině na téma Sustainable Way of Life čili udržitelný způsob života. Úvaha, jak se chovat k přírodě a jak zacházet s jejími zdroji, se nejvíc povedla Małgorzatě Zawadové.
„Jsem překvapená," smála se studentka ve frýdlantské Janáčkově síni, kde se výsledky vyhlašovaly. Odhadla, že svou esej psala zhruba dvě hodiny, a naznačila, že v textu rozebírá důvody, proč by lidé měli šetřit vodou, dřevem a podobně. Nabádá i k úsporné spotřebě papíru a v eseji se nemohla vyhnout ani zamyšlení nad recyklací. Studentka soukromé frýdlantské školy je z Třince a za rok bude maturovat. Na předávání cen ji doprovodili rodiče. „Určitě máme velkou radost, ona se angličtině věnuje hodně. Hrozně ji to baví, uspěla i díky profesorům a škole, kde je skvělá atmosféra," shodli se Irena a Kazimír Zawadovi.
Ceny nejlepším autorkám předala frýdlantská starostka Helena Pešatová. „Jsem ráda, že studenti z našeho města se toho zhostili tímto způsobem a že uspěli na prvních třech místech," poznamenala. Podle ní ale nejde o žádné velké překvapení, protože škola se specializuje na výuku angličtiny. „Navíc zde působí rodilí mluvčí, což už bývá málo," dodala starostka.
„Soutěž jsme vyhlašovali na začátku ledna, studenti nám do konce února poslali celkem 39 esejí," řekla při slavnostním předávání cen Ilona Martinátová, ředitelka pořádající Jazykové školy IM. Z Frýdku-Místku jich bylo dvaadvacet, z Frýdlantu deset a havířovští studenti napsali sedm textů.
„Eseje byly opravdu na dobré úrovni. Jak jazykově, tak stylisticky. Hodnotil je zástupce Britské rady v Praze. Souhlasil s tím, že z pěti nejlepších esejí, které jsme vybrali my, zvolí on tři nejlepší a určí i pořadí," popsala Ilona Martinátová.
Třem nejlepším autorkám pogratulovala rovněž Iva Cimalová, manažerka frýdlantské pobočky jazykové školy. Małgorzata Zawadová i její spolužačky z BMA dostaly poukazy na knihy. Eseje mohly mít maximálně osm tisíc znaků a do února nesměly být nikde publikovány. Při hodnocení šlo nejen o styl, strukturu a jazykovou úroveň textu, ale také o vlastní nápady a myšlenky studentů.
Do Janáčkovy síně přišel v pondělí odpoledne i Paul Till, profesor angličtiny na BMA. A naznačil, že umístění svých studentek nepovažuje za náhodné. „Není to překvapení, protože všechny jsou velmi talentované," řekl Deníku.
Ilona Martinátová uvedla, že soutěž pro středoškoláky ze tří měst by měla mít své pokračování. „Určitě bychom chtěli vyhlásit další ročník. Chceme, aby studenti psali a přemýšleli nad nějakým tématem. Letos psali hlavně o životním prostředí, energiích a plýtvání," podotkla ředitelka frýdecko-místecké jazykové školy.
Přihlásí se opět Małgorzata Zawadová? „V angličtině se určitě chci ještě zlepšovat," prohlásila sympatická studentka, kterou napřesrok čeká i zkouška dospělosti.