Vůbec nejpilnější třídiči bydlí v Třinci a Lhotce na Frýdecko-Místecku. Obec Lhotka se proto stala vítězkou soutěže O keramickou popelnici v kategorii do čtyř tisíc obyvatel, u měst nad čtyři tisíce tisíce obyvatel pak uspělo město Třinec. Lhotka si meziročně polepšila o devět míst, Třinec první místo obhájil.

Soutěž O keramickou popelnici, jejímž cílem je podporovat třídění sběru, se letos uskutečnila již pošesté. Organizují ji Moravskoslezský kraj, společnost EKO-KOM a Agentura pro regionální rozvoj.

„Každoročně se potvrzuje, že občané nejsou líní třídit odpad. Výsledky Moravskoslezského kraje jsou na celorepublikovém průměru,“ uvedl náměstek hejtmana pro regionální rozvoj Marian Lebiedzik.

Loni vytřídil jeden obyvatel v průměru 52,9 kilogramu odpadu. Při hodnocení výtěžnosti bez kovů to bylo 29,7 kilogramu odpadu, což bylo o šest kilogramů méně než je republikový průměr. „Těší mě, že třídit odpad alespoň v jedné položce chodí tři čtvrtiny občanů kraje,“ podotkl Lebiedzik.

Soutěž se zaměřuje na hodnocení výtěžnosti třídění papíru, plastu, skla a nápojového kartonu. Výtěžnost představuje počet kilogramů vytříděného odpadu v přepočtu na jednu osobu za rok.

Lidé v kraji vytřídí rok od roku více odpadu. „Pokud za základ vezmeme rok 2004, kdy systematické hodnocení měst a obcí regionu proběhlo poprvé, pak došlo k více než dvojnásobnému nárůstu počtu vytříděného odpadu, protože v roce 2004 připadlo na jednu osobu pouze necelých pětadvacet kilogramů tříděného odpadu,“ uvedl zástupce společnosti EKO-KOM Petr Balner.

Aktuálně je možné v Moravskoslezském kraji najít celkem 15 965 kontejnerů na papír, sklo, plasty, nápojový karton a kovy. Kontejnery přibývají jak z vlastní iniciativy měst a obcí, ale rovněž jako technická podpora Moravskoslezského kraje a společnosti EKO-KOM, které v letošním roce zakoupily a bezplatně zapůjčily 323 nových kontejnerů na tříděný odpad.

Pro podporu třídění odpadu se konají během roku různé akce. V létě například proběhl již podruhé projekt Čistý festival, v rámci kterého se na festivalech Colours of Ostrava, Sweetsen Fest a Dokořán vytřídilo téměř padesát tisíc pivních kelímků. Během podzimu se potom konaly například odborné semináře pro zástupce měst a obcí.

Svým západním sousedům se ale Češi ve třídění odpadu zatím nevyrovnají. I když například množství vytříděných plastů je velmi vysoké, v třídění bioodpadu Česko výrazně zaostává. Celkem Česko recykluje zhruba pětinu komunálního odpadu, zatímco Německo, Rakousko, Nizozemsko či Belgie jsou dlouhodobě nad padesáti procenty.