Staveniště v těchto dnech už převzali dodavatelé prací. „Spouštíme největší investiční projekt v dějinách Ostravice. Obec protne celkem čtyřiadvacet kilometrů sítí. Náklady dosáhnou výše 140 milionů korun,“ konstatoval místostarosta Ostravice Jaromír Dobrozemský (KDU-ČSL). „V okamžiku, kdy téměř polovina z 680 obcí v České republice neúspěšně bojuje s tímto problémem, považuji dokončení tohoto projektu v roce 2010 u nás v Ostravici za doslova strategické pro další rozvoj obce,“ řekl starosta obce Ostravice Miroslav Mališ (KDU-ČSL).

Projekt zasáhne spádovou oblast s téměř čtyřmi tisíci obyvateli. Postaveno bude téměř 600 kanalizačních přípojek. Samotnou Ostravici protne 24 kilometrů sítí a v katastru obce bude ještě letos postavena i čistička odpadních vod.

Získat dostatek peněz na takovouto akci pro obec nebylo jednoduché. „Výstavba kanalizačního řadu v Ostravici vychází z původního projektu Čistá Odra, který vznikl před pěti lety. Bylo proto založeno účelové sdružení obcí Ostravice, Frýdlant nad Ostravicí, Kunčice pod Ondřejníkem, Baška a Frenštát pod Radhoštěm,“ popsal anabázi Jaromír Dobrozemský. Tyto obce původně chtěly peníze získat z evropského Fondu soudržnosti. Na kanalizační síť by však dohromady potřebovaly 350 milionů korun, což bylo nereálné. „Po posledních volbách pak už v projektu Čistá Odra setrvala jen Ostravice a Frýdlant nad Ostravicí,“ pokrčil rameny místostarosta. „Využili jsme šance stavbu tlakové kanalizace financovat z nového fondu, kterým je operační program životního prostředí. To nám dovolí pokrýt celkový rozpočet stavby, který byl vyčíslen sumou 196 milionů korun bez DPH. Na Ostravici z toho připadá zhruba 140 milionů korun,“ dodal Jaromír Dobrozemský.

Ve Frýdlantu nad Ostravicí už výstavba kanalizace začala, staví se v místní části Nová Ves. Ostravičtí se zahájení prací dočkají letos. „Výstavba přinese místním lidem určitá dopravní omezení. Lidé by ale měli by být shovívaví, protože se dočkají jak kanalizace, tak do budoucna i nové vozovky. Jedná se totiž o uložení poslední podzemí sítě,“ ujistil starosta Miroslav Mališ.

Ačkoliv je v Ostravici i Frýdlantu terén spíše kopcovitý, obce se rozhodly pro kanalizaci tlakovou. „Ta je totiž s ohledem na technologie i stavební náročnost až polovinu levnější než kanalizace gravitační. Levnější bude třeba už i v tom, že lidé dostanou přípojky zadarmo,“ vysvětlil Miroslav Mališ.