V loňském roce na Frýdecko-Místecku rodiče své děti nejčastěji pojmenovávali Ondřej nebo Adélka a o rok dříve dostalo nejvíce dětí jméno Vojtěch a Adélka. „Během uplynulého roku se narodilo se více chlapců. Ve Frýdku Místku se v loňském roce narodilo 1 344 dětí, přičemž chlapců bylo 687 a děvčat 657. Porodníci také ve čtrnácti případech pomáhali na svět dvojčatům. Ve srovnání s rokem 2007 se vloni narodilo o 251 dětí méně,“ shrnula statistiku za plynulý rok mluvčí frýdecko-místeckého magistrátu Jana Matějíková.

Rodiče pro své potomky nejčastěji volili tradiční česká jména. Mezi chlapci se narodilo nejvíce Ondřejů, Jakubů a Vojtěchů. Nejoblíbenějšími dívčími jmény byly v roce 2008 Adély, Terezy, Kláry a Veroniky. „Některé děti však dostaly i neobvyklá jména jako například Jonathan, Lukas, Sean, Brian, Raul nebo Mandy, Delfina, Sherona, Thea, Eunika, Gréta a podobně,“ uvedla mluvčí. Možnost dát svým dětem dvě jména využili rodiče u třiadvaceti dětí. Prvním narozeným občánkem Frýdku-Místku v roce 2009 se stal chlapec Ondřej, který přišel na svět 2. ledna ve 14.50 hodin.

Obdobně to ve frýdecko-místecké porodnici vypadalo také o rok dříve. V roce 2007 se tu narodilo 1 595 dětí, přičemž z tohoto počtu bylo 15 párů dvojčat. Porodníci častěji pomáhali na svět chlapcům, bylo to v 833 případech. Rodiče je nejčastěji pojmenovávali Vojtěch, Ondřej a Tomáš. Mezi dívčími jmény vedly Adély, Terezy a Natálie. I předloni některé děti dostaly do vínku exotická jména. Jsou mezi nimi například Mia, Kiara, Erienne nebo Markus, Bruno a Jannis. Možnost udělit dítěti dvě křestní jména využilo 23 rodičů, nejčastěji, sedmnáctkrát, je dávali děvčatům. Ve srovnání s rokem 2006 se předloni narodilo o 139 dětí více.