Čtvrtek 20. listopadu bude ve frýdecké nemocnici probíhat ve znamení boje proti kouření. Mezi osmou a dvanáctou hodinou budou v nemocnici studenti frýdecko-místecké Střední zdravotnické školy rozdávat informační materiály. Zájemcům, kteří chtějí přestat kouřit, budou připraveni poradit i odborníci a ti, kdo už se rozhodli svůj zlozvyk pověsit na hřebík, se tu setkají s velkou psychickou podporou. Nemocnice spolu s místními středoškoláky a Centrem pro léčbu závislosti na tabáku, které nově vzniklo v rámci plicního oddělení nemocnice, tak připomíná dnešní Mezinárodní nekuřácký den.

„Kouření je naučené chování, které u většiny svých konzumentů přerůstá v pravou drogovou závislost,“ konstatoval primář plicního oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku Martin Adamec. „Po nekouření se již druhý den začíná obnovovat samočistící funkce sliznice a po jednom roce nekouření se snižuje riziko ischemické choroby srdeční na polovinu,“ informovala vrchní sestra plicního oddělení Vladimíra Pašková.

„Tři čtvrtiny kuřáků si přejí přestat s kouřením a většina se o to někdy pokoušela. Všichni, kdo chtějí skoncovat s kouřením, nyní mohou využít pomoci našeho centra,“ shrnula Vladimíra Pašková. Mimo Mezinárodní nekuřácký den se zájemci, kteří potřebují odbornou pomoc, mohou obracet v pracovní dny mezi 7. a 15. hodinou na telefonní čísla 558 415 501, 558 415 510.

Mezinárodní nekuřácký den se v České republice připomíná už po šestnácté a ve světě jej poprvé uspořádali v roce 1974 v USA. (jr)