„Celkový počet je ovšem samozřejmě mnohem vyšší. Některé jsou průmyslové a bezpečnostních agentur. Ty naše jsou záměrně umístěny v místech s vyšší mírou kriminální činnosti. A pokud mám být konkrétní, jsou to třeba obě náměstí a prostranství před kinem Petra Bezruče. Více problémů evidujeme i na hlavním tahu. Kamery máme i v takzvaném křížovém podchodu, kde sídlí naše Kontaktní centrum prevence," prozradil strážník Městské policie Frýdek-Místek Patrik Kubeš, který minulý čtvrtek dohlížel nad monitory.

24 hodin denně

„Strážníkem jsem už devět let. Pokud si mám vzpomenout na nějakou kuriozitu, kterou jsem měl možnost na monitoru sledovat, hned mě nic nenapadá. V souvislosti s tím podchodem si ale vybavuji, že se tam nějací vandalové bavili tím, že poškozovali stropnice," zavzpomínal Patrik Kubeš.

Pobodal ženu,
zachytila ho kamera
Pětadvacetiletá žena zažila na konci ledna 2011 přepadení, na které už do konce svého života nezapomene. Násilník, který měl u sebe nůž, si dotyčnou vyhlédl poblíž vlakového nádraží ve Frýdku-Místku. Zasadil jí několik bodných ran. Mladá žena skončila s těžkým zraněním v ostravské nemocnici. Naštěstí je daný prostor pod dohledem průmyslové kamery. Díky existenci záznamu se nakonec kriminalistům podařilo pachatele identifikovat a následně i dopadnout.

Jeho kolegyně Lenka Biolková, manažerka prevence Městské policie ve Frýdku-Místku, před časem redakci potvrdila, že jim kamerový systém při práci hodně pomáhá.

„Monitory kolegové sledují čtyřiadvacet hodin denně. Po osmi hodinách se u nich střídají tři lidé. Protože jsou místa, kde ještě kamerky nejsou, uvítali bychom i další. Technický vývoj se zastavit nedá, takže se výhledově počítá s určitou modernizací," přislíbila Lenka Biolková.

Dispečeři se během sledování monitorů i pobaví

V Jablunkově se první kamery uvedly do provozu zhruba před deseti lety. I zde strážcům zákona pomáhají v boji se zločinem. „Jsou instalovány zejména v lokalitách s vysokou mírou pouliční kriminality. Některé případné pachatele od protiprávní činnosti odrazují, čímž se na exponovaných místech zvyšuje bezpečnost občanů. Celkem máme ve městě tři kamery," sdělil velitel Městské policie v Jablunkově Pavel Kufa.

Ředitel Městské policie v Třinci Josef Kužma redakci upřesnil, že kamerový dohlížecí systém byl v „hutnickém městě" zřízen v roce 2006. Během dvou etap se nakoupilo šest kamer. Systém lze kromě automatického provozu ovládat i manuálně, což nepřetržitě zajišťují vyškolení strážníci na specializovaném pracovišti.

„Se sledováním monitorů si vzpomínám na dva humorné případy, které mi kolegové tlumočili. První se stal v Habrové ulici. Z popelářského vozu se uvolnil plně naložený kontejner na kolečkách, který se rozjel z kopce. Následně narazil do dvou osobních vozidel. Majitelům nějaká škoda vznikla. A druhá situace se odehrála v Lidické ulici. Opilý šofér během divoké jízdy skončil na vyvýšeném ostrůvku. Všechno to online sledoval dispečer, takže jsme na místě nehody byli do pár minut. Dopravní policisté nám potom moc děkovali, protože měli díky pořízenému záznamu jasný důkaz. Hazardér prostě nemohl nijak zapírat," uzavřel Josef Kužma.