Vedoucí Domu na půl cesty Kamil Raszka poznamenal, že se jedná o mladé lidi, kteří opouštějí zdi dětských domovů, výchovných ústavů, případně opouštějí pěstounské rodiny. „Naším posláním je těmto lidem pomáhat, poskytnout jim přechodné ubytování, pocit bezpečí a jistoty,“ uvedl Raszka s tím, že uživatelé mohou počítat i s pomocí při plnění běžných povinností.

„Naši pracovníci budou chtít tyto lidi naučit hospodařit s penězi, poradí jim, jak se hledá zaměstnání. Zkrátka a jednoduše řečeno – v Domě na půl cesty se učí samostatnosti a připravují se na dospělý život, který žijeme my ostatní,“ dodal. Dům na půl cesty s kapacitou šesti míst vznikl po rekonstrukci suterénních prostor v objektu na Čapkově ulici, kde již fungují další sociální služby. „Vznikly zde tři garsonky, které jsou vybaveny kuchyňským koutem, každá garsonka má své vlastní sociální zařízení,“ vyjmenoval Kamil Raszka.

V zařízení se zabydlují první klienti

K dispozici je i denní místnost, kde mohou mladí lidé trávit svůj volný čas. Alena Kostková, která řídí celou organizaci s názvem Centrum sociální pomoci Třinec, připomněla, že prostory prošly rozsáhlými stavebními úpravami. „Následně jsme je museli vybavit, to se samozřejmě pojí s nemalými finančními náklady,“ poznamenala. Podle ní se na vzniku nové sociální služby podílelo město, ale i různé nadace a řada sponzorů. Dům na půl cesty se dočkal slavnostního otevření ve středu 10. února, služba však funguje už od prvního února.

Od úterý zde žije například Renata Kapsiová s tříletou dcerou Sárou.

„Na dveřích už jsou vizitky se jmény, v současné době už máme čtyři klienty,“ upozornila Kostková. Sociální pracovníci se podle ní neobejdou bez moudrosti a dostatku energie. „A našim klientům chci popřát, aby u nás našli přechodný teplý domov, aby na období, které u nás stráví, vzpomínali jako na jedno z nejkrásnějších,“ řekla ředitelka Centra sociální pomoci Třinec.

„Každý ví, Třinec je známý hlavně jako průmyslové město, jako město, kde se hraje dobře hokej. Ale málokdo ví, že Třinec patří i Moravskoslezském kraji mezi města, kde jsou opravdu nadstandardní sociální služby. Když se podíváme na posledních deset let, tak tady neuvěřitelně narostla pomoc právě v sociálních službách. Když jsme se před časem pustili do komunitního plánování, bavili jsme se o tom, co ještě v Třinci schází – a to je přesně ta služba, která tu nebyla,“ uvedla třinecká starostka Věra Palkovská.

Třinec je v okrese jediný

„Je třeba říci, že je to opatření komunitního plánu sociálních služeb,“ zdůraznila i vedoucí odboru sociálních věcí na třinecké radnici Ellen Raszková. „Že je tato sociální služba potřebná, můžeme říci i z toho důvodu, že takové zařízení není ani ve Frýdku-Místku. Nejbližší je na Karvinsku,“ konstatovala.

V Třinci se původně se hovořilo o Domě na půli cesty, nepodstatnou změnu v názvu však Kamil Raszka vysvětlil. „Zákon stanoví slovo „půl“. Tak i tak je to ale správně,“ pravil.