Přístroj zajišťující mimotělní okysličování krve pomáhá například i pacientům se závažnými typy chřipky, jako je i H1N1, kterých bylov letošním roce v nemocnici hospitalizováno a pomocí přístroje léčeno celkem pět.
Dva aktuálně hospitalizovaní pacienti byli v tomto týdnu díky zlepšení zdravotního stavu z přístroje ECMO odpojeni a jsou postupně odpojováni i od plicního ventilátoru. Nemocnice disponuje šesti kusy přístroje, které již za dobu svého provozu v nemocnici pomohly 44 pacientům v život ohrožujícím stavu.
„Přístroj využíváme u pacientů s mimořádně závažným selhání dýchacích funkcí. Při selhávání plic se běžně používají plicní ventilátory, které využívají zbytkové funkce vlastních plic pacienta, a umožňují tak přiměřenou výměnu krevních plynů. Když však zbývá málo vlastní funkční plicní tkáně, tento typ terapie nestačí. Lidský organismus toleruje pokles okysličení pouze na určitou úroveň, pod touto hranicí dochází k neodvratné smrti. V rámci metody ECMO je pacient napojen na mimotělní systém okysličování krve, který umožňuje v případě potřeby až zcela nahradit funkci plic,“ přiblížil Roman Hanák, primář ARO Nemocnice Podlesí.
