„Porodní sály jsou nyní nejmodernější v Moravskoslezském kraji,“ uvedl primář gynekologicko-porodního oddělení Martin Němec. „Vybudovali jsme tři samostatné porodní boxy s vlastním sociálním zařízením a centrálním monitorovacím systémem, které umožní vysokou intimitu každé z rodiček. Na každém boxu je nyní ošetřovací pult pro novorozence. Nově je součástí porodního sálu i příjmová porodní ambulance, z níž odchází rodička přímo na porodní sál. Další samostatná místnost určená jako zázemí pro doprovod bude sloužit nastávajícím tatínkům a dalším členům rodiny.“

Rodičkám je nově k dispozici také hydromasážní vana, ve které se bude moci nastávající maminka nahřívat a masírovat. K úlevě od porodních bolestí slouží také systém Multitrack, speciální porodní stolička, kterou maminka využije zejména v první době porodní. Obsahuje systém se závěsným lanem, jež usnadňuje relaxaci rodičky během porodu, a umožňuje bezpečný a pohodlný porod v přirozené vertikální poloze.

Porodní sály navazují přímo na lůžkové porodní oddělení, které prošlo kompletní rekonstrukcí před rokem a půl a jehož součástí je i novorozenecké oddělení. V jednom podlaží se tak nyní nacházejí a jsou vzájemně propojeny všechny části gynekologicko-porodního oddělení včetně ambulancí. Provoz porodnice zůstal po celou dobu rekonstrukce zachován, porodní sály byly jen přesunuty do jiné části budovy. Ročně přivedou tamní porodníci na svět více než tisíc miminek.
V letošním roce chystá kraj ve frýdecko-místecké nemocnici i další investice, chce přestavět například pavilon I pro magnetickou rezonanci.

Petr Král (na snímku uprostřed) při loňském předání plakety Dar krve – dar života v Praze.
Oceněný dárce krve: Hlavně se nebát a zkusit to