„Vědět to budeme jistě až po 15. prosinci. Lékaři je totiž budou podávat hromadně přes Lékařský odborový klub,“ vysvětlila redakci tisková mluvčí Nemocnice ve Frýdku-Místku Jolana Filipová.

O tom, jak by to mohlo dopadnout v Nemocnici Třinec, už má zdejší tisková mluvčí Lenka Franková přece jen o něco více informací. „Zatím víme o dvou jistých podaných výpovědích, jedná se o lékaře a lékařku. Dalších dvaapadesát ale vážně uvažuje o tom, že výpovědi u nás podají. V současné době s nimi stále vyjednáváme. Proto opravdu zatím nevíme, kolik těch lékařů skutečně odejde. Někteří mohou mít domluvené místo někde v zahraničí, další si to třeba rozmyslí,“ uvažovala Lenka Franková s tím, že nyní u nich pracuje 112 lékařů.

Jak dále dodala, pokud by ale nakonec došlo ke katastrofickému scénáři, že by skutečně odešla skoro celá polovina lékařů, byla by situace velice vážná. „Byl by to určitě největší odliv od sametové revoluce. Problém je v tom, že absolventi lékařských fakult potřebují různé atestace a několikaletou praxi, aby mohli pracovat sami, takže ani nábor mladých doktorů, kteří mají po škole, by vlastně nic neřešil,“ dodala Franková.