„Registr dárců stárne a nových dárců přicházelo do naší nemocnice málo. Proto pořádáme již 4. ročník akce Hledáme dárce krve, která podporuje dárcovství včetně zájmu o dárcovství mladých lidí. Tato akce nám zajišťuje větší návštěvnost prvodárců, ale také pravidelnost stálých dárců. Každopádně stále spotřebujeme průměrně měsíčně více krve, než jsme schopni zajistit od našich dárců,“ prozradila tisková mluvčí frýdecké nemocnice Inéz Bohdanová Bortoliová.

Co se týká akce Hledáme dárce krve, tak začala v březnu a poběží do prosince tohoto roku. „Každý měsíc losujeme hodnotné ceny a navíc každý dárce dostává při odběru malý dárek a občerstvení,“ doplnila tisková mluvčí. Dárci se mohou ještě těšit například na značkovou tenisovou raketu, ubytování s večeří na místním hradu, módní batůžky, dárkové poukázky na vlasové, kosmetické a lázeňské služby, vstupenky na motokáry, kosmetiku, knihy a další. „Mediálním partnerem je přímo Frýdecko-místecký a třinecký deník, který tímto dárcovství krve velmi výrazně podpořil,“ řekla Inéz Bohdanová Bortoliová.

Pokud někdo chce podpořit přímo frýdeckou nemocnici, ať přijde darovat krev na tamní hematologicko-transfuzní oddělení, budova O, areál Nemocnice ve Frýdku-Místku. Odběry krve probíhají každý pracovní den mimo středu od 6 do 12 hodin, v úterý a ve čtvrtek také odpoledne mezi 13 a 15 hodinou. Informace jsou vyvěšeny také na www.nemfm.cz

Situace v Nemocnici Třinec se mění každým dnem. Například minulý čtvrtek ráno měli v nemocnici krve dostatek. „Ale pokud dojde k havárii nebo ke komplikacím i u plánované operace, může se stav změnit v kritický nedostatek krve určité krevní skupiny. Blíží se ale čas prázdnin a to je každoročně období, kdy přichází méně dárců a krve je nedostatek,“ řekla minulý týden tisková mluvčí Nemocnice Třinec Lenka Franková.

Situace s nedostatkem krve nastala v Třinci během pár dnů. V těchto dnech má Nemocnice Třinec nedostatek krve, proto prosí dárce krve – přijďte darovat krev. V úterý 27. května můžete darovat krev s Českým rozhlasem. Pro každého dárce je připraven malý dárek od Českého rozhlasu Ostrava. Vítáni jsou dárci, kteří chodí darovat krev pravidelně, ale také ti, kteří k dárcovství teprve hledají cestu.

Přijít darovat krev mohou zdraví lidé ve věku od 18 do 65 let. Před každým odběrem je krev dárce vyšetřen a o tom, zda je možné darovat krev, v každém jednotlivém případě rozhoduje lékař na transfůzním oddělení nemocnice. Samotní dárci by měli několik hodin před odběrem omezit příjem tučných jídel a alkoholu. V žádném případě to ale neznamená, že by měli k odběru přijít hladoví, naopak je velice vhodná střídmá snídaně. Důležité je zajistit správný pitný režim – tělo před odběrem i po odběru potřebuje dostatek tekutin jako jsou čaje, minerálky nebo ovocné nápoje.

„Proto prosíme dárce krve, přijďte darovat krev. Objednávejte se na telefonním čísle 558 325 175. Děkujeme,“ dodala Franková.