Když se loni vrátila pětatřicetiletá paní Iva s dcerou z Egypta, musela několik dní strávit na infekční klinice ostravské fakultní nemocnice. S léčbou byla spokojena, prostředí jí však připadalo depresivní, zastaralé, šedivé. „Chtělo by to rekonstrukci,“ konstatovala na odchodu.

Pokud by ji infekce letos skolila znovu, byla by žena nejspíš překvapená, že na její slova došlo. Po půl roce byl pavilon za 150 milionů korun zrekonstruován. Nyní probíhá kolaudace, první pacienti se tu začnou znovu léčit v polovině října.

„Infekční pavilon sloužil od konce sedmdesátých let minulého století. Nevyhovoval už požadavkům kladeným na moderní zdravotnická zařízení. Rekonstrukce se týkala všech částí pavilonu od ambulancí po lůžkové jednotky. Pacientům budeme moci nabídnout mnohem větší komfort a špičkové zázemí,“ uvedl přednosta kliniky Luděk Rožnovský.

Na klinice infekčního lékařství se může léčit 59 pacientů. Byl zdvojnásoben počet sociálních zařízení, část pokojů je vybavena pro hospitalizaci pacientů se zdravotním handicapem, nové jsou návštěvní místnosti, možné bude i připojení k internetu.

„Podstatnými změnami prošla jednotka intenzivní péče, která je vybavena centrálním monitorovacím systémem a moderními ventilátory. Jedna část JIP bude v běžném provozu fungovat jako dva pokoje, které se však při podezření na vysoce nebezpečnou nákazu u pacienta jednoduchým zásahem změní na moderní izolační pokoje s podtlakem. To umožní hospitalizovat i tyto pacienty, což dříve nebylo možné, a zvýší ochranu personálu,“ upřesnil Rožnovský.

Součástí kliniky je také AIDS centrum, kde budou ošetřováni pacienti z celého Moravskoslezského kraje. Od října se tu budou školit také medici Lékařské fakulty univerzity Palackého Olomouc. Peníze na rekonstrukci kliniky poskytl stát ze svého rozpočtu. Jde o jednu z mnoha letošních investičních akcí v nemocnici, které mají stát okolo 700 milionů korun. V listopadu se tu začne rekonstruovat onkologický pavilon.

Rekonstrukce pavilonu infekční kliniky skončila oficiálně včera. Slavnosti se zúčastnili také premiér Mirek Topolánek a první náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr. Oba shodně potvrdili, že tato vysoká investice svědčí o tom, že vláda chce, aby se ostravská fakultní nemocnice dále rozvíjela a byla špičkovým pracovištěm. Dále se rekonstruovaly zastaré budovy, obnovovaly přístroje, rozšířila se kapacita některých oborů, rozvíjelo se lékařské vzdělávání a vybudovalo výzkumné centrum.