„Přidali jsme se dva roky poté, co ženě zjistili diagnózu, se kterou musela zůstat v invalidním důchodě. Obrátila život naruby nejen jí, ale celé naší rodině,“ vzpomínal Taussig, jinak horník v ražbách na Dole ČSM, jak se manželé dostali k organizaci pracující s lidmi postiženými tímto chronickým nervovým nevyléčitelným onemocněním.

Právě ve Frýdku-Místku fungoval pro lidi z roztroušenou sklerózou jako jeden z prvních v regionu klub už od roku 1986, za socialismu ho vedli pod hlavičkou Základní organizace tělesně postižených. V následujícím období se z něj stala Unie Roska, která jen ve zdejší pobočce čítá asi sedmdesát členů ve věku od 30 do 83 let.

Žena přišla o statisíce.
Falešný bankéř slíbil i pohled z Baham. Žena z Třinecka přišla o statisíce

„Roztroušená skleróza napadá nejčastěji mladší mezi dvacátým až čtyřicátým rokem. Příznaky bývají různé podle toho, jestli zasáhne mozek nebo míchu: Od velké únavy, přes závratě, brnění končetin, třes, ochrnutí,“ popisovala frýdeckomístecká předsedkyně Helena Nováková, jež vstoupila do sdružení před třemi dekádami.

Radek Taussig (vlevo), dobrovolník pomáhající lidem s roztroušenou sklerózou, 25. 1. 2023,Radek Taussig (vlevo), dobrovolník pomáhající lidem s roztroušenou sklerózou, 25. 1. 2023,Zdroj: se svolením Unie Roska Frýdek-Místek.

Taussig se jako dobrovolník zapojil v roce 2012. „Dělám asistenta, řidiče a technickou podporu, doprovod a přepravu držitelů průkazů ZTP/P, se ženou se staráme o lístky na kulturní akce, plánujeme a zajišťujeme dopravu i trasu, na sportovních hrách jsem rozhodčím a pomáhám tam při vyhodnocování vítězů,“ konstatoval.

Lembergerova továrna a tkalcovna, leden 2023, Frýdek-Místek.
Proměna Lembergerovy továrny? Patriot z Marlenky ji chce stihnout do Vánoc 2025

Nejdůležitější, jak upozorňoval, je ale pro nemocné z roztroušenou sklerózou pravidelný pohyb a rekondiční cvičení: „Kdysi se jezdilo do Šumbarku, později na Ostravici a teď na Čeladnou. Pro některé bývá společný rehabilitační pobyt jedinou příležitostí, jak se dostat ven. Jinak kvůli svým problémům nevycházejí z domu…“

Na podporu aktivit Unie Roska F-M se Taussig spojil coby chlap ze šachty angažující se v neziskové sféře i s Nadací OKD, která dává takovým lidem peníze na různé chvályhodné projekty. „Žádal jsem letos o třetí grant,“ řekl. Rozhodnuto o něm ještě není, ale nadace těžařů ho vyhlásila a odměnila jako „Srdcaře roku 2022“.

Požár chaty v Čeladné.
Požár chaty v Čeladné způsobil škodu za tři čtvrtě milionu korun

„Toto ocenění mne utvrdilo, že dobrovolnická pomoc má smysl, že je pro handicapované moc důležitá. A nejvíce mne stejně těší, jak v průběhu akcí dělaných pro Rosku vidím usměvavé a spokojené tváře,“ tvrdil Taussig. Nováková dodala, že kromě Nadace OKD je podporuje i Hyundai, Lenzig Biocel Paskov či ČEZ.