„Jedná se sice o zatmění úplné, které bude možné sledovat například ze Sibiře, Mongolska nebo Číny, ale v našich zeměpisných šířkách se bude jevit jen jako částečné. Měsíc bude zakrývat přibližně čtvrtinu slunečního kotouče. Díky tomu budeme mít výjimečnou možnost sledovat ,zvláštně nakouslé´ Slunce,“ informovala Ivana Češková z ostravské hvězdárny, odkud budou moci zájemci z řad veřejnosti tento úkaz pozorovat.

Pokud se rozhodnete pozorovat oblohu mimo hvězdárnu, rozhodně byste neměli podle odborníků podcenit ochranu očí. Sluneční brýle, začouzené sklo ani disketa nejsou ale dostačující, protože může dojít k poškození oční sítnice a k trvalému zhoršení zraku. Doporučuje se použít několik vrstev osvětleného a vyvolaného černobílého filmu, svářečské sklo hustoty 13 nebo 14 nebo brýle na pozorování Slunce.

Začátek částečného zatmění v Ostravě připadá na 10.54 hodin středoevropského letního času (SELČ), maximální fáze nastane v 11.47 SELČ a konec na 12.40 SELČ. V areálu Hvězdárny a planetária Johanna Palisy v Ostravě bude možné pozorovat tento úkaz dalekohledy. „Jako zpestření bude k dispozici dalekohled se speciálním filtrem pro sledování sluneční chromosféry a protuberancí. U každého dalekohledu je pro návštěvníky připraveno povídání o Slunci i zatměních a mnoho propagačních materiálů. Zájemci si budou moci úkaz vyfotografovat svým vlastním přineseným fotoaparátem. Průběh úplného zatmění z Asie se pokusíme sledovat prostřednictvím internetu,“ doplnila Češková.

Hvězdárna bude v pátek 1. srpna otevřna od 10.30 do 13 hodin. V případě nepříznivého počasí a zatažené oblohy bude připraven program v přednáškovém sá­le.

Více podrobných informací o zatmění Slunce lze nalézt na stránkách České astronomické společnosti: http://www.astro.cz/…slunce/2008/