Spoustu legrace, recese, kvalitní muziky, zábavy i dobrého jídla a pití. To všechno zažily zhruba dva a půl tisíce lidí, kteří si v sobotu 15. srpna nenechali ujít letošní třetí ročník Baškohrátek. Jejich nejdůležitější disciplinou byla, podobně jako i v minulých letech, přehlídka netradičních plavidel. Letos jich soutěžilo třináct a porotu čekal skutečně nelehký úkol vybrat z nich vítěze. Mezi plavidly nechyběla například postel jako vystřižená z filmu Slunce, seno, jahody. S rakví, neposednou rukou a dalšími proprietami však přijela také rodina Adammsova, na vodu se spustil i traktor s jednou koňskou sílou, na vodu odstartoval i odvážlivec v „jetém“ kufru, konkurenci mu dělali trosečníci, kteří na vodě vysílali oranžové kouřové signály a obrovský úspěch u publika sklidil do detailů propracovaný drak řízený čarodějem. Některé posádky sice trochu zápasily s rovnováhou při spouštění na vodu, nakonec ale do cíle vzdáleného několik desítek metrů od startu dopluly všechny. „Porota plavidla hodnotila podle jejich nápaditosti a kreativity, náročnosti výroby, plavebních vlastností a celkového uměleckého dojmu,“ vysvětlil moderátor Vlasta Korec. Na třetím místě se nakonec umístil tým Maminek s jejich perníkovou chaloupkou. Jako druhé porota vyhodnotila Draka řízeného čarodějem zvítězil Červený traktůrek s jednou koňskou sílou. V diváckém hlasování se pak jednoznačně umístil jako první drak a čaroděj. Vítězové získali ceny v hodnotě třiceti tisíc korun, které převzali z rukou duchovního otce a organizátora Baškohrátek Davida Blahuta.
Po soutěži netradičních plavidel pak přišel divákům na přehradu Baška zazpívat vítěz X-faktoru Jiří Zonyga. „Jsem strašně rád, že tu neprší a je hezky. Jsem totiž muzikant s vlastním dešťovým mrakem – kam přijdu, tam prší,“ zavtipkoval na úvod sympaťák s kytarou. Do Bašky přijel takřka rovnou z dovolené v Grónsku a sám bez kapely, která už se připravovala na jejich večerní koncert někde u Hodonína. Jirka Zonyga si ale vystačil a posluchače potěšil jak několika vlastními, tak i převzatými písničkami. Kromě toho také znovu předvedl, jak moc mu sluší české a moravské lidovky.
Kromě těchto diváckých „taháků“ na přehradě po celý den probíhal další bohatý program i spousta soutěží pro dospělé i pro děti. „S průběhem letošních Baškohrátek jsem více než spokojen. Alfou i omegou celé akce je počasí, a to se letos vydařilo skvěle. Účast lidí je výborná a všechno klape tak, jak má,“ pochvaloval si průběh Baškohrátek jejich organizátor David Blahut. „První ročník bylo hezky a přišlo kolem dvou tisíc diváků, druhý ročník pršelo a účast byla asi poloviční a letos se zatím vydařil nejlépe,“ dodal s úsměvem organizátor.
Legrační a recesistická plavidla nadchla nejen dospělé, ale i děti. „Líbí se mi všechno, nejvíce perníková chaloupka a drak,“ zhodnotila plavidla čtyřletá Adélka Janků z Frýdku-Místku. „Některá plavidla mě opravdu pobavila, zábavné byly hlavně jejich starty. Nadšená jsem ale byla například i z ukázek modelů lodí na dálkové ovládání,“ dodala Adélčina maminka Hana Janků. „Líbí se mi plavidla, nejvíce traktor. Těším se také na zpěváky a úplně na všechno,“ konstatoval pětiletý Kuba Horňanský z Frýdku-Místku.
Na Baškohrátkách se však nebavili jen diváci, ale i samotní závodníci. „Plavidlo jsme vyráběli asi týden po večerech. Na Baškohrátkách jsme podruhé a určitě přijedeme zase. Musíme přece ukázat dětem, jak se umí lidi bavit a dělat si ze sebe srandu. Je nám vlastně jedno, jestli vyhrajeme nebo ne, důležitá je legrace,“ usmíval se „otec rodiny Adammsovy“ Goumyš alias Tomáš Boháč. „Jména jsme si trochu upravili, ať je nějaká sranda – matka je Mortyčaj, syn Faktzly, dcera Thusday, sluha Lunch a stryko Tester,“ vysvětlil otec Goumyš.
„Draka jsem vyráběl asi týden doma na dvorku. Kostru jsem svařil z drátů a potáhl ji papírem, alobalem a co dům dal. Jsem snad od narození domácí kutil, takže výroba draka pro mě byla hračka,“ prozradil čaroděj, který do Bašky přijel se svým úžasným drakem, který z nozder chrlil kouř, vyplazoval jazyk, koulel očima a uměl vyrábět pyrotechnické efekty. „Vítězstvím jsem skutečně velmi potěšen. Dělám to všechno pro děti a doufám, že se jim to líbilo,“ dodal pak poté, co vyhrál diváckou soutěž.
„Nápad na výrobu traktoru jsme dostali už na minulých Baškohrátkách a pak už jsme jej jenom vylepšovali. Výroba nám zabrala asi 1,5 měsíce času a byla to týmová práce. Z vítězství jsme nadšeni a o to více, že letos byla velmi silná konkurence,“ radovala se osádka Červeného traktůrku s jednou koňskou sílou Marek a Tomáš Pasičnykovi z Bašky a „koňská síla“ Michal Ficel ze Žabně.