Lidé, kteří hledají práci, svou situaci vnímají různě.

„Sám se snažím něco najít, ale chtějí jen zdravé lidi. Bral bych i úklid na čtyři hodiny, hlavně ať to je v Místku,“ řekl v pátek Deníku pětapadesátiletý Miroslav Pavelka. Muž má zdravotní omezení a v evidenci úřadu je od října. Nedávno se sám rozhodl skončit ve firmě, pro kterou pracoval čtyři roky.

„Lisoval jsem odpady, dělal jsem v Místku, kde bydlím. Jenže Tesco dalo naší firmě výpověď, takže mě přeřadili do Bartovic. Tam ale byly takové nesnesitelné zdravotní podmínky, že jsem dal výpověď já,“ vyprávěl Pavelka. Pobírá částečný invalidní důchod a počítá každou korunu. Jestli mu pomůže úřad práce, netuší. „Já fakt nevím, co se mi nabídne. Dnes chtějí potvrzení od lékaře, objednaný jsem až v lednu,“ pravil.

Další uchazeči už svá jména sdělit nechtěli, mezi nimi 36letá žena. Redakci řekla, že je v evidenci asi dva týdny, a doufá, že si práci brzy sežene na vlastní pěst. Svou šanci vidí v pohostinství. „Ukončila jsem mateřskou, spoléhám se sama na sebe. Určitě bych chtěla něco sehnat do konce roku. Všechno záleží na lidech. Na úřadu práce jsem počtvrté a vždycky to bylo maximálně na měsíc, vždycky jsem si tu práci našla sama,“ naznačila. „Nechápu, jak to tady někdo může vydržet tři čtyři roky,“ pravila.

Kousek od ní čekal na to, až přijde na řadu, 29letý muž. O své budoucnosti má jasno. „Musím jít na šachtu, ale možné to bude až v únoru. Už mě posílají na vstupní prohlídky, počítám s tím na 99 procent. Mám nějaké pohledávky a doma dvě děti a ženu,“ řekl redakci.

Pracoval ve stavební firmě, se kterou se rozešel ve zlém. Naznačil, že rodina splácí více než půl milionu korun, a tak musí na šachtu, kde bude mít hned od začátku dvacetitisícový plat. „Celkem se těším. Já se práce nebojím, navíc za takové peníze. Jinak bych musel příští rok vyhlásit bankrot a to těm dětem nevysvětlíte.“

Od pátku je v evidenci úřadu práce i čtyřiadvacetiletá žena. „Skončila mi zkušební doba v Hyundai, byla jsem na nemocenské, neprodloužili mi smlouvu,“ shrnula. Soudí, že v regionu práci nenajde. „Jak to vidím? Špatně, hodně špatně. Pojedu asi do zahraničí. Asi jo,“ uvažovala nahlas.

Míra nezaměstnanosti na Frýdecko-Místecku je nyní 7,54 procenta. „Z celkového počtu uchazečů je 8067 takzvaně dosažitelných, to je těch, kteří mohou okamžitě nastoupit do zaměstnání,“ uvedl ředitel Vladimír Patáčik. Úřad na konci listopadu evidoval celkem 598 volných míst s místem výkonu práce v okrese.