Míra nezaměstnanosti v okrese je nyní 8,34 procentní, přičemž před rokem byla jen 6,14 procentní. Během roku se tu tedy nezaměstnanost zvýšila o více než dvě procenta. Ke konci dubna frýdecko-místecký úřad práce evidoval 9 233 uchazečů o zaměstnání, přičemž před rokem to bylo jen 7 263 uchazečů.

„Od roku 1998 je to poprvé, co v dubnu oproti březnu došlo ke zvýšení nezaměstnanosti,“ dodal k tomuto vývoji ředitel frýdecko-místeckého úřadu práce Libor Černý. Ke konci letošního dubna zdejší úřad práce evidoval celkem 566 volných míst s místem výkonu práce na Frýdecko-Místecku. Je to o 1 259 méně, než před rokem.

Dělníci si v dubnu mohli vybírat ze 311 volných míst a lidé s ostatními profesemi měli na výběr z 245 vhodných míst. Pro srovnání v loňském roce úřad práce nabízel dělníkům o 1 131 vhodných míst více a lidem v ostatních profesích o 128 vhodných míst více.

Pro osoby se zdravotním postižením bylo v nabídce úřadu práce 22 vhodných volných míst, což je o 56 méně než vloni a pro absolventy a mladistvé 30 vhodných volných míst, což je o 114 méně než před rokem. Nejvíce volných míst bylo v dubnu pro servírky, zprostředkovatele finančních transakcí, kuchaře, zedníky, poštovní doručovatele, pomocné dělníky, pracovníky ochrany a ostrahy a obchodní zástupce.

V dubnu frýdecko-místecký úřad práce evidoval 4 298 žen, což je 46,6 procenta z celkového počtu nezaměstnaných. V průběhu měsíce požádalo o zprostředkování 1 610 nových uchazečů, což je o 675 více než před rokem. Tito lidé nejčastěji přicházeli z odvětví textilní výroby, kovovýroby, obchodu, administrativní činnosti, ubytování a stravování.

„Z nově zaregistrovaných uchazečů o zaměstnání 66 ukončilo samostatně výdělečnou činnost,“ konstatoval ředitel úřadu práce.

Oproti tomu z evidence úřad vyřadil 1 380 uchazečů, což je o 134 osob méně než vloni, přičemž z tohoto počtu 1 001 lidí nastoupilo do zaměstnání. „Nejvíce umístěných uchazečů našlo uplatnění především v odvětvích stavebnictví, obchod, zemědělství a lesnictví,“ dodal Libor Černý.