Nejčastěji patří mezi dlouhodobě nezaměstnané v okrese lidé bez vzdělání nebo s neúplným či základním vzděláním, dále lidé nad 50 let a lidé se zdravotním postižením, vyplynulo z informací na dnešní tiskové konferenci ostravského úřadu práce. Dlouhodobá nezaměstnanost je v pojetí Mezinárodní organizace práce a OECD nezaměstnanost trvající déle než rok. Vzniká v důsledku změn ve struktuře ekonomiky, dlouhotrvající hospodářské deprese a nízké motivaci nezaměstnaných nastoupit do práce.

Ke konci letošního června bylo v Ostravě déle než rok bez práce přes 53 procent evidovaných nezaměstnaných, kterých bylo na 20.800, uvedla Vladana Piskořová z oddělení analýz a prognóz. V celém kraji byl tento podíl téměř 52 procent z 72.000 všech nezaměstnaných. Podíl dlouhodobě nezaměstnaných z celkového počtu nezaměstnaných v Česku je 43 procent. Česko například ze srovnání s Británií nevychází dobře, uvedl Milan Šimek, pedagog Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava a nový šéf poradního sboru úřadu práce v Ostravě.

"Dlouhodobá míra nezaměstnanosti na britském trhu práce se pohybuje kolem jednoho procenta, zatímco v ČR je to kolem tří procent při stejné celkové míře nezaměstnanosti v obou zemích. Určitě to svědčí o jiném přístupu. Česko by mělo více využívat evropské fondy k řešení této problematiky," řekl.

Největším handicapem, který brání lidem z dlouhodobé evidence úřadu práce nastoupit do nového zaměstnání, je vysoký věk, nedostatek kvalifikace a zdravotní problémy, často jde o kombinaci těchto vlivů. Špatná situace z hlediska dlouhodobě evidovaných lidí panuje podle odborníků z úřadu práce i na Karvinsku a Bruntálsku.

Na snižování dlouhodobé nezaměstnanosti je zaměřeno několik národních projektů spolufinancovaných z Evropských sociálních fondů. Jde například o národní projekt Příprava na práci. V kraji začal loni v květnu a skončí v září příštího roku, celkem jím má projít více než 400 účastníků. "Zatím je v projektu 278 klientů, z nich 91 našlo práci a devět začalo podnikat," řekl novinářům Zdeněk Karásek z Regionální zaměstnanecké agentury.