Doberská knihovna pro ně připravila velmi zajímavý program, takže nikdo rozhodně nudou netrpěl. „Sešli jsme se tady v sedmnáct hodin. Poté jsme se zašli podívat na koníky. Po návratu z výletu jsme vyráběli zvonečky z květináčků a barvili hrnečky. Letošní ročník jsme záměrně koncipovali k stému výročí narození spisovatele Václava Čtvrtka. Proto jsme dětem přečetli jeho stručný životopis, načež museli vyřešit křížovku,“ popsala průběh vedoucí knihovny v Dobré Dagmar Španihelová s tím, že po večeři se přesunuli opět ven, kde proběhla bojová hra na téma knihy „Lev utekl“, kterou Václav Čtvrtek, napsal v roce 1948.

Poté se „bojovníci – čtenáři“ vrátili zpátky do útulné knihovny, kde se schoulili do svých spacáků, které si sem přinesli, a mezi regály plných knih spokojeně usnuli. „V sobotu ráno od nás po snídani dostali upomínkové předměty, které si společně s věcmi, které si tu vyrobili, odnesli domů,“ dodala vedoucí Dagmar Španihelová.

Děti odcházely obohaceny o hodně zážitků. „Bylo to tady super. Moc se mi tu líbilo, takže bych tu nechtěl chybět ani příští rok,“ rozzářily se oči osmiletému Jiřímu Čubokovi z Morávky. Noc s Andersenem se například konala i v knihovně v Palkovicích.

Proti jakékoli šikaně je třeba bojovat (glosa autora článku)

O dnešní mladé generaci se říká, že skoro vůbec nečte knihy, protože je vystřídala za počítače. Když se nad tím zamyslíme, musíme bohužel uznat, že tomu tak u většiny dětí je. Na základních školách stále ubývá těch, kteří si něco pěkného přečtou, protože přece vyšla nová počítačová hra, u které je třeba zlikvidovat co nejvíce všelijakých vetřelců z vesmíru. Další potom na internetové síti zcela propadli sociálním sítím, kde se zpravidla konverzuje o ničem.

Co je ovšem nebezpečné, v poslední době se na těchto stránkách začínají objevovat i prvky šikany, kterou mívají v některých případech na svědomí dokonce i spolužáci oběti. Ta spočívá v tom, že někteří komentují zde umístěné fotky sprostými a ponižujícími komentáři, nad nimiž i dospělí jen nechápavě kroutí hlavou. Takto šikanovaný školák to pak samozřejmě těžce nese a do školy chodí s velkou nechutí, protože si už dopředu dokáže představit, co se hned po vstupu do třídy bude zase odehrávat.

Není také žádnou novinkou, že ti, kteří šikanují, bývají většinou z těch „lepších rodin“, jenž zřejmě mají pocit, že si mohou dovolit úplně všechno. Proto je jen dobře, když se s tím šikanované dítě ještě včas svěří doma a učitelům ve škole, která by nad viníky měla vynést odpovídající tresty, aby si příště uvědomili, že se něco takového prostě nedělá. Pokud by se vše nechalo tak, takovéto jednání by se mohlo stát normou – třeba se i lavinovitě rozšířit do dalších tříd, což by si přece žádný normální člověk nepřál.