Zvrat ve vyjednávání stvrdili zástupci obou partají v úterý večer podpisem koaliční dohody. Ve třiačtyřicetičlenném zastupitelstvu obsadí koalice sedmadvacet křesel. Kandidátem na funkci primátora je lídr hnutí ANO v komunálních volbách Radim Vrbata, dosavadní primátor Michal Pobucký z ČSSD se má stát prvním náměstkem.

„Do povolebních jednání jsme navzdory volebnímu vítězství nevstupovali v ideální pozici, ale podařilo se nám jednáním přesvědčit další politické strany, že spolupráce s námi má smysl," uvedl Radim Vrbata.

Dohoda padla

Ačkoli se hnutí ANO v předvolební kampani ostře vymezovalo proti současné situaci ve Frýdku-Místku a lokální vládě ČSSD, nyní volí odlišnou rétoriku. „Jsme přesvědčeni, že jsme nalezli koaličního partnera, s nímž budeme moci důsledně prosadit náš volební program, na základě kterého jsme získali zavazující podporu voličů," poznamenal budoucí primátor. Původní informace přitom napovídaly, že na frýdecko-místecký magistrát zamíří hnutí ANO v koalici s Naším Městem F-M a lidovci.

Minulou neděli dokonce zástupci všech tří partají podepsali dohodu o vytvoření stabilní koalice, ve které se zavazují, že začnou spolupracovat na společné koaliční smlouvě. KDU-ČSL a Naše Město F-M však nakonec zůstanou mimo hru. Proti výsledkům jednání se bouří.

„Jednali jsme skoro čtrnáct dní, byli jsme domluveni na programových prioritách i poměrech v radě," řekl Deníku předseda hnutí Naše Město F-M Jiří Kajzar. Hnutí těsně před oznámením nově vzniklé koalice vydalo prohlášení, že spolu s KDU-ČSL podepsalo v úterý koaliční smlouvu, která byla připravena společně s ANO 2011. Vítězné hnutí mělo přidat svůj podpis včera. Nakonec je ale všechno jinak.

„Hnutí ANO to podle nás vědělo už dřív. S panem Vrbatou jsme naposledy mluvili v pátek večer, řekli jsme připomínky ke smlouvě, všechno bylo dohodnuto. Měli jsme v neděli podepsat prodloužení předběžné koaliční smlouvy. Nebral telefon, přičítali jsme to tomu, že má hodně práce v Ostravě," přiblížil Jiří Kajzar.

Rozčarování neskrývají ani lidovci. „Měli jsme uzavřené smlouvy a dohody s hnutím ANO ohledně společného vyjednávání a dalšího postupu. Úterní jednání nás velice překvapilo," konstatoval lídr KDU-ČSL v komunálních volbách Libor Koval. Lidovci do poslední chvíle nevěděli, že je hnutí ANO ze hry o koalici vyšachuje.

„ANO prakticky nekomunikovalo od minulého čtvrtka, přestože jsme byli na něčem domluvení. Včera jsme byli postaveni před hotovou věc. Doteď nemám oficiální zprávu od hnutí ANO, že s námi nepočítají a že uzavřeli jinou koalici," doplnil včera dopoledne dosavadní náměstek. Účast v koalici na vládním půdorysu, tedy ANO, ČSSD a KDU-ČSL, lidovcům podle Kovala nebyla nabídnuta.

Hnutí ANO slovy svého lídra Radima Vrbaty zvolilo koalici se sociálními demokraty z více důvodů. „Postupem času jsme získávali víc a víc informací o tom, jaké mají tyto subjekty úmysly, kdo jsou jejich vůdčí osobnosti, čeho chtějí dosáhnout a jaké jsou jejich skutečné priority. To bylo rozhodující pro náš následný výběr koaličního partnera," zdůvodnil Radim Vrbata. Původní dohodu s omezenou platností do 26. října s Naším Městem F-M a lidovci hnutí neprodloužilo.

Sociální demokraté si koalici chválí

Opozice, která považuje postup vítězného hnutí za nekorektní, se výtkám brání. „ANO nesignalizovalo jediný problém. Ve volbách stáhlo hodně protestních hlasů. Nevím, jak to vysvětlí svým voličům, bude se hledat důvod. Nicméně je to politika, v ní je možné skoro všechno," zhodnotil Jiří Kajzar.

Radost mají sociální demokraté, kterým vážně hrozilo, že po šestnácti letech vládnutí půjdou ve Frýdku-Místku do opozice.

„Nikdo už s námi nepočítal, ale počty jsou nakonec spravedlivé a voliči by s tím neměli mít problém. Naše partnerství v sobě snoubí zkušenost s komunální politikou i snahu o maximální transparentnost a nové přístupy," vylíčil Michal Pobucký.