Ministerstvo životního prostředí dokončilo posudek o vlivu na životní prostředí (takzvaná EIA) a oznámilo, že ve čtvrtek 17. ledna se v třinecké Trisii uskuteční jeho veřejné projednání. Lidé, kterých se stavba budoucí silnice týká, mohou přijít v patnáct hodin.

Vyjádření města, které k posudku nemá vážné připomínky, vzali třinečtí radní na vědomí 7. ledna. „Ze tří tras byla vybrána varianta C, která je z hlediska životního prostředí nejpřijatelnější, a na tu byl posudek zpracován. Všechny trasy byly téměř totožné, lišily se pouze v překročení řeky Olše v katastru Bystřice. EIA má nějakých tři sta stránek a je vyvěšena na našich internetových stránkách,“ řekl místostarosta Třince Ivo Kantor (ODS). Očekává nicméně, že ve čtvrtek do Trisie zamíří zejména lidé, kteří na zvolené trase chtějí řešit majetkové problémy. Stavbu silnice podle úřadů brzdí majitelé rodinných domů na Třinecku.

S dokončením úseků se počítá v letech 2012 až 2013, ještě letos chce Ředitelství silnic a dálnic zahájit výkupy pozemků. Celkem půjde o více než milion metrů čtverečních.

Stavba cesty mezi Polskem, Moravou a Slovenskem začne v roce 2009.